Nevím, co se mi deje.

Dobry den, uz dlouho me trápí jedna vec. Casto, kdyz jsem venku, mezi lidmi, nebo i kdyz jsem sama v pokoji, tak si myslím, ze se na me nekdo dívá a kazdy me odsuzuje. Nejhorsi to je kdyz jdu po meste a potkávám lidi, které neznám. Mám nutkání se furt otacet na strany a divat se, jestli na me nekdo nekouká a vyvolává mi to úzkosti. Nejak jsem si toho nevsimala, ale dnes, kdyz jsem sla do obchodu a málem jsem se zhroutila z toho pocitu, ze me kazdy odsuzuje, tak uz jsem se rozhodla neco si o tom najit, proc se mi to deje a co by to mohlo byt. Budu Vám vdecna za odpoved a treba i nejakou radu, co proti tomu muzu delat, protoze mi to celkove uz i snizuje sebevedomi.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jsem ráda že jste se odhodlala na své obtíže zeptat a začít zjišťovat, co Vás tedy trápí a jak s tím naložit. Rozumím úplně tomu, že zažívat pocit, že se na Vás někdo dívá a odsuzuje Vás, je velmi nepříjemné a obtěžující. Z toho co píšete a takto na dálku nelze provést diagnostiku, co přesně se Vám děje, což by bylo dobré pro lepší návrh toho, jak postupovat. Je ale možné, že se jedná o typ úzkostných obtíží. Takové obtíže se vyskytují či se zhoršují typicky ve stresu, když je člověk dlouhodobě unavený nebo prochází náročným životním obdobím. Někdy se mohou objevit i jen tak a pokud je včas neřešíme, tak se zintenzivňovat. Z toho, co píšete, bych Vám doporučila již zvážit konzultaci s odborníkem, klinickým psychologem anebo psychiatrem. S přesnějším určením typu obtíží můžete lépe zacílit případnou léčbu. Můžete se také telefonicky obrátit na krizovou linku, linku důvěry. Úlevné také může být svěřit se někomu blízkému, ke komu máte důvěru, kdo Vás podpoří. Držím Vám moc palce, ať je brzy lépe.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete, jak těžké je pro Vás žít s pocitem, že Vás každý odsuzuje. Nedivím se, že Vám to snižuje sebevědomí. Fandím Vám v tom, že jste si sama začala aktivně hledat pomoc. Pokud byste měla pocit, že Vás to omezuje v sociálních kontaktech a v běžném životě, doporučila bych Vám vyhledat pomoc psychoterapeuta. Mě osobně sezení s psycholožkou velmi pomáhají. Pokud byste chtěla více informací, můžete se podívat na našich stránkách na užitečné odkazy: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam