Nevím, co se svým životem

Dobrý den, jsem téměř rok po škole. Vystudovala jsem VOŠ sociálního směru. Našla jsem však zaměstnání v úplně jiném oboru, jelikož jsem přišla na to, že sociální práce není pro mě. Nyní pracuji s dětmi. Byla jsem si jistá, že to bude to pravé, ale není. Chystám se tedy odejít. Problém je však v tom, že jednoduše nevím, co bych měla dělat, jaké zaměstnání hledat. Jsem dosti uzavřený, introvertní člověk, kterého baví psaní, hudba, divadlo. To jsou ale pouze mé záliby, kterými se nemohu živit. Také mě trápí úzkosti. Snadno se vystresuji a mám hrozný strach, když mám provést nějaký důležitý úkon, zejména v zaměstnání. Mám že zaměstnání celkové obavy. Už předem se obávám, že něco pokazím, něco udělám špatně apod. Nevím, co s tím. Předem děkuji za rady. Veronika
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Veroniko. Hledání a zkoušení různých pracovních pozic či oborů není nic vyjímečného. V některých ohledech to může být zajímavé a obohacující - lidsky i profesně. Na druhou stranu chápu, že přílišná proměnlivost není výhodná a je v mnoha ohledech náročná. Ve vaší situaci bych kromě úvahy nad prací, doporučoval zaměřit se na zmírnění úzkostí, budování jistoty v komunikaci s lidmi i posílení sebevědomí. V tom vám může pomoci psychoterapie, relaxační techniky, změny v životním stylu, případně i léky. Samozřejmě v tom je důležitá i reálná zkušenost a úspěch – vědomí „není to pro mě snadné, ale zvládnu to“, ta však přichází postupně. Co se týká práce, nekladl bych si nyní nárok najít něco ideálního, práci „na celý život“. Můžete zkusit pokračovat v tom co jste započala a vyzkoušet, zda se nynější potíže (či nespokojenost ?) časem nezmírní. Můžete hledat v jiných odvětvích oboru, který již trochu znáte (sociální práce je velmi rozmanitý obor, totéž lze říci o práci s dětmi) nebo vyzkoušet něco zcela nového. Můžete si také najít jakoukoli trochu přijatelnou práci, abyste se uživila a měla prostor na rozvíjení toho co potřebujete nebo máte ráda. Držím vám palce a přeji, ať pro sebe nadete způsob, jak žít spokojeněji. Věřím, že je to možné.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Hledáte nové uplatnění, protože, jak píšete, sociální práce "není pro Vás" a ani práce s dětmi není to pravé a chystáte se odejít. Nevíte, jakým směrem se vydat a do toho bojujete s úzkostmi a strachem z důležitých úkonů, které vyžaduje Vaše zaměstnání. Zaměřila bych se nejdříve na snížení úzkostí, ať už pomoci dechových cvičení, jógy nebo nějaké jiné techniky (viz odkaz dole), a pokud by to nepomáhalo, doporučila bych Vám vyhledat pomoc psychoterapeuta. Můžete společně s ním pracovat i s Vaším strachem. Díky rozhovorům můžete nalézt nový směr, který by pro Vás byl smysluplnější. Máte mnoho koníčků a můžete tak své vlohy využít. Přikládám užitečné odkazy, kde můžete hledat inspiraci a potřebné kontakty: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam