Nezvladatelné záchvaty/stavy

Dobrý den. Dříve jsem brala cipralex a lexaurin, který jsem po zjištění těhotenství vysadila. Teď mi prijde, ze bojuju sama se sebou (rok po porodu). Hodně se mi mění nálady, jsem citlivá a naladová. Mívala jsem to tak i před těhotenstvím, ale asi jsem to sama sobě nedokázala tak dobře popsat: je to stav, kdy se mi v hlavě začne hromadit hrozně moc myšlenek, úplně mi najednou přepne, připadá mi jako bych vše dělala špatně, jsem neschopná a mam tendenci byt dost vyčítavá (Pritel mi rika, ze jen histerčim) citim se v hroznem napětí a stresu, chce se mi z toho brečet a klepou se mi někdy ruce, říkám si, ze me snad svět nenávidí, citim neskutecnej smutek, úzkost a rikam si, ze bych radši nebyla. Sama se snažim uklidnit a nemyslet na nic zleho, nic neřešit, ale v tu chvili to prostě nejde. Kdyz se dokazu po chvili uklidni, jsem z toho neskutecne unavena psychicky a vycerpana. Jinak, když se to stane, je ti vestinou večer. Pořád se s tím snažim vyporadavat, chodit ven, nemyslet na nic zlého, relaxovat, užívat si každou chvilku..ale pak prijde jen mala blbost ktera mě rozladí a najednou se citim, jako nekdo jiný. Zpětně si říkám, proč se to stalo, proc se mi tohle děje, prijde mi, že si uplne ty presne pocity nedokazu vubec vybavit a nejak proti nim bojovat. Jsem najednou jako někdo jiný a nejde tyhle strašné myšlenky zahnat, prostě se ovládat. Zkousela jsem se s tim vyporadat sama, ale nedaří se mi to. Budu ráda za zpětnou vazbu
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho že jste před několika lety užívala antidepresiva a anxiolitika usuzuji, že sklony ke kolísání nálad a úzkostem máte delší dobu. Je cenné, že se s nimi snažíte sama něco dělat, což má možná znatelný, ale ne dostatečný efekt. Pravděpodobně přemýšlíte nad tím, co dalšího je možné dělat. Základní léčebné přístupy jsou dva a navzájem se nevylučují, mnohdy je nejvhodnější jejich kombinace (příp. kombinace po přechodnou dobu). Psychoterapie obvykle vede k prohloubení porozumění s čím úzkosti a depresivní prožívání souvisí. Je prostředkem v hledání způsobů, jak se ji naučit zvládat a jak měnit životní podmínky tak, aby byly přívětivější. Farmakoterapie dokáže nálady stabilizovat a úzkosti zmírnit prostřednictvím vlivu na chemické pochody v mozku. Podle výzkumů přichází u tohoto typu potíží efekt psychoterapie později (v řádu několika měsíců) než při farmakoterapii (úleva v řádu dnů až týdnů). Účinnost psychoterapie je však považována ze trvalejší (i po ukončení psychoterapie), v řadě případů pak pomáhá řešit i příčinu potíží, zatímco léky spíše řeší důsledek. Považoval bych tedy za vhodné, abyste se objednala na psychoterapii či k psychiatrovi, případně k obojímu. Mnohdy velmi významným doplněním těchto postupů jsou i změny v životním stylu a nácvik relaxačních technik. Podrobnější informace můžete najít v některé z brožur pro lidi s úzkostnými a depresivními potížemi, případně u některého z odborníků, které navštívíte. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stavy, které popisujete, dobře znám. Dlouhé roky jsem se s nimi pokoušela vypořádat sama a stejně jako vy usilovala o klidný vyrovnaný život, ale marně. Pomohlo mi až vyhledání odborné pomoci a dlouhodobá práce na sobě s podporou psychiatrické a psychologické léčby. Léky jako Lexaurin vás na nějaký malý čas zklidní a potlačí projevy úzkosti. V zásadě však jejich polykání z dlouhodobého hlediska nic neřeší. Mně osobně se při úzkostných a depresivních stavech nesmírně osvědčila psychoterapie. Uvedené stavy mívají nějakou příčinu, na kterou člověk sám často není schopen přijít a účinně ji zpracovat. A to dokáže právě terapie. Přeji vám mnoho klidu a radosti ze života.


Zpět na seznam