OCD nebo demence?

Dobrý den, mám vtíravé myšlenky na smrt mých blízkých (že se přítel nevrátí z práce, protože ho přejede auto, protože ho někdo zabije) (že matka bude mít smrtelnou nemoc) tohle je ale tak 1x týdně. Mnohem více mě štve, že se OPAKOVANĚ musím dotýkat jakéhokoli předmětu (židle, klíče, potravina v obchodě, člověk,zkrátka úplně cokoli co je hmotné) když se něčeho dotkni, musím se toho dotknout třeba ještě 3x aby to byl sudy počet a pokud to neudělám furt na to myslím a pálí mě ruka, kterou jsem se toho dotkla. Pálí mě do té doby, dokud se věci nedotknu znovu. Nebo místo 1x zhasnu a rozsvítím světlo 3x - 4x ,protože prostě musím. (A tohle se děje úplně každý den, už od dětství, ale doufala jsem že to přejde, ale spíš se to zhoršuje) Mívám i časté pocity pálení v hlavě. Myslíte, že by to mohla být OCD porucha? Nebo jsem dement? Nebo jsem retardovaný ? Jsem plnoletý a léčím se u psychiatra s úzkostmi. Děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho popisu se zdá pravděpodobné, že může jít o obsedantně kompulzivní poruchu. Bylo by vhodné, abyste to probral s psychiatrem ke kterému docházíte. Ten vám vysvětlí možnosti léčby - jak z oblasti medikamentů, tak psychoterapie. OCD s intelektem nijak nesouvisí. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z popisu vašich obtíží by se opravdu dalo usuzovat na obsesivně kompulzivní poruchu, ale na dálku nelze takto nic posuzovat. Uvádíte, že docházíte k psychiatrovi a tak mne jako první napadá, že odpověď na charakter vašich nutkání by vám mohl dát právě on. Pracuji s několika lidmi, kteří mají podobné obtíže a tuším, jak náročné je s nimi žít a vyrovnávat se s omezeným fungováním v každodenním životě. Kolik času a energie toto chování člověku bere. Ráda bych vás povzbudila k tomu, abyste své obtíže aktivně řešil na osobní rovině s odborníky. Existují terapie formou expozic, které mohou přinést velkou úlevu. A i zde platí - čím dříve člověk začne své obtíže řešit, tím větší naději na zotavení se z nich má. Přeji vám jen vše dobré.


Zpět na seznam