OCD-noční můra-úzkost

Dobrý den, přicházím s poněkud netradičním dotazem Trpím OCD s magickým a náboženským obsahem (jsem věřící). Včera jsem měl silný nával obsedantních myšlenek, ale neuskutečnil jsem kompulsivní rituál. V noci se mi zdála noční můra, ve které mi zlý hlas říkal, že pokud si to dovolím ještě jednou tak mě zabije. Probudil jsem se uprostřed noci plný úzkosti, ztuhlý a měl jsem pocit přítomnosti něčeho zlého (vzdáleně se to podobalo pocitu, že za mnou někdo stojí). Zatím jsem nic takového nezažil. Rád bych věděl, o jaký duševní jev se jednalo a zdali se mohou tyto zážitky v souvislosti se spánkem a především s noční můrou objevit.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co se vám v noci přihodilo nazýváte s vysokou pravděpodobností správně - tedy noční můrou, což je i odborný termín. Obecně lze říci, že v době usínání a probouzení považujeme za normální jevy, které bychom při plném vědomí označovali za neobvyklé či chorobné. To souvisí se specifickou aktivitou mozku, který přechází s bdělého režimu do spánkového (či naopak). Tyto normální, ale mnohdy nezvyklé či nepříjemné fenomeny se mohou vyskytovat častěji při zvýšeném vypětí, vyčerpanosti, silných zážitcích apod. Obvykle nevyžadují žádnou speciální péči či léčbu. Tu bych vám ale naopak doporučil v oblasti OCD. Je v pořádku že jste kompulzi nevykonal – tím byste posiloval takové jednání do budoucna. Zároveň však z vašeho popisu není zřejmé, zda jste v kontaktu s psychiatrem a / či psychologem. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nejsem kvalifikovaná odpovědět vám na tento dotaz odborně, ale protože mám zkušenost s úzkostnou poruchou, přičítala bych jev, který popisujete, velké úzkosti. Jinak raději ponechám odpověď na odborníkovi. V každém případě vám přeji, abyste OCD dostal do přijatelných mezí a bylo vám brzy opět dobře.


Zpět na seznam