Odborné vyšetrenia

Dobrý deň, pán doktor, píšem lebo som už roky liečená na ťažkú depresiu cca od 15 r. od roku 2009 teraz mám 25 rokov, prevažne som ako tak fungovala na liekoch citalopram/escitalopram, pokusy o vysadenie boli bezúspešné. Nebaví ma už ďalej fungovať s takouto život obmedzujúcou chorobou, tak som sa rozhodla zobrať chorobu do vlastných rúk a nechať si spraviť vyšetrenia, ktoré by mohli vylúčiť psychiatrickú diagnózu len problém je, že neviem odkial začať, neviem aké vyšetrenia by som mala absolvovať aby sa mohla vylúčiť psychiatrická diagnóza tak som sa rozhodla obrátiť na Vás, či by ste mi nevedeli nejako v tomto poradiť.Ďakujem.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejprve chci moc ocenit Vaše odhodlání pustit se aktivně do řešení Vašeho dlouhodobého stavu. Co se týče Vaší otázky jaké vyšetření absolvovat, aby se mohla vyloučit psychiatrická diagnóza, mohu dovysvětlit, že diagnózu určuje lékař, psychiatr, na základě klinického vyšetření, popřípadě dalších doplňujících vyšetření (zobrazovací metody, dotazníky, může si vyžádat také cílené psychologické vyšetření, apod). Napadá mne, zda byste o tom mohla podrobněji pohovořit s Vaším ošetřujícím psychiatrem? Stejně jako píšete sem k nám, požádat ho o komplexnější vyšetření a podrobnější prodiskutování Vašeho léčebného plánu nyní a do budoucna. Obecně je velkou výhodou při léčbě deprese také dlouhodobá podpůrná léčba psychoterapeutická, tedy docházení na pravidelná sezení k psychologovi, psychoterapeutovi. V neposlední řadě také máte možnost vyhledat jiného lékaře, psychiatra, a požádat o jeho odborný názor na Vaše obtíže a o jeho doporučení diagnostiky a léčby. U některých zdravotních obtíží může být druhý názor jiného lékaře přínosem. Přeji Vám, ať odhodlání ke změně vydrží a ať je Vám stále lépe.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu Vaši situaci i snahu se s nemocí a psychiatrickou diagnózou vypořádat vlastními silami. Také jsem se o to pokoušela (mojí diagnózou je bipolární porucha). Prožila jsem téměř desetileté období bez léků a příznaků nemoci, pak se ale bohužel nemoc vrátila. Přes opakované hospitalizace a po nich těžká období deprese se mi zpětně zdá, že to nebyly zcela ztracené roky. Nyní léky beru v malém množství a myslím, že mi pomáhají zvládat jak výkyvy nálad (mánie, deprese), tak žít plnohodnotný život. To je moje dlouhodobá zkušenost. Co se týče postupu, jak vyloučit psychiatrickou diagnózu, o tom bohužel nic nevím. Rozhodně Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam