Opakovane zmizení přítele

před půl rokem jsem poznala meho přítele, po 3 měsících vztahu jsme se pokusili o miminko, což vyšlo, bohuzel pritel opakovaně neprisel vůbec domu a vypnul si telefon, přičemž slíbil, ze už to nikdy neudělá. Nechtěl rict kam jel. O miminko jsem prisla a včera se situace opakovala. Uz je večer druhy den a stále má vypnutý telefon. Asistentka mi v jeho praci, kde take pracuji řekla, ze to dela už deset let a ze trpí asi bipolární poruchou, kterou nikdy poradně nelecil, naposledy byl u psychologa před třemi roky a dostal medikamenty na stabilizaci nálady, ale pak opakovaně začal návštěvy rusit. Bohuzel jsem ho vůbec neznala, jen jsme měli spolecne známe, tak jsem myslela, ze je vše v poradku. Nevím, co mam nyní dělat, zda se ho mam snazit nějak spolecne objednat nebo se mam odstěhovat? Prijde mi, ze je jak rozjetý vlak a nevidí doprava ani doleva. Zaznamenala jsem u nej nálady, kdy je úplně zlatý a pak nálady, kdy všechny kritizuje a je vše špatne. V noci občas nespí a dela na mobilu e-maily, jak kdyby šlo o konec světa a nevnímá okolí. Bohuzel při prvním zmizení bylo zřejme, ze užil nějakou drogu, protože byl úplně mimo - neustále popotahovani, tenze a pak trpěl neskutečnou unavou a tři dny prospal a nikam nechtěl jít. Predem moc dekuji za odbornou pomoc, kam ho mohu objednat a zda bude přínosné, moc rada se objednam s nim, jestli to pomůže našemu vztahu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete nelze jednoznačně soudit, zda v chování vašeho přítele hrají roli drogy, duševní potíže, či kombinace objího. Při řešení všech těchto variant je však klíčovým faktorem zájem a snaha dotyčného o spolupráci na zlepšení. Možná se mýlím, ale v tom co popisujete motivaci k léčbě, potažmo pak zlepšení a udržení partnerského vztahu příliš nevidím. To může být zásadní komplikací pro udržení přijatelného fungování rodiny v budoucnu. Na vašem místě bych nejspíš zvažoval, za jakých podmínek a okolností považuji vztah za perspektivní, můžete o tom s partnerem promluvit. Mezi tyto podmínky může patřit například to, že vás bude informovat o svém zdravotním vztahu (což je ostatně nezbytnou podmínkou při uzavírání manželství) a že bude v péči psychiatra či psychologa. Držím vám palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Zmiňujete v něm vztah s přítelem, který má pravděpodobně zkušenost s duševním onemocněním. Já osobně mám jinou diagnózu, ale stejnou nemocí trpí i moje kolegyně. Pravdou je , že pokud je nemocná, v depresivní fázi s nikým nekomunikuje, nereaguje na SMS zprávy. Komunikace v toto, období je pro ní velmi náročná. Soužití s člověkem, který má psychické problémy není jednoduché. Domnívám se ale, že ne nemožné. Předpokládám, že větší pravděpodobnost na udržení vztahu budete mít při léčbě a posléze stabilizaci přítelových psychických problémů. Samozřejmě, že stejně jako u zdravých lidí i tady platí, že musí mít zájem na udržení vztahu , oba partneři. Být já na Vašem místě, pokusila bych se s přítelem promluvit, nabídnout mu podporu, případně doprovod k psychiatrovi. Možná byste si mohli dopřát vzájemně více času na to, se lépe poznat. Rozhodnou se ale budete muset sami. Hodně sil. Katka


Zpět na seznam