opakující se noční můra

Dobrý den, přítel bral asi 4 dny antidepresiva, vysadil je, protože mu nedělali dobře a od té doby se mu každý den cca do 5 min po usnutí zdá sen (jen krátký zjev) malé holčičky s černými vlasy, v bílých šatech, je strašidelná a vždy se k němu ze tmy otočí, nebo se mu jen krátce zjeví její tvář.. přítel se vždy neskutečně lekne a začne plakat, tato postava se mu opakuje a zjevuje skoro každý den, je strašidelná, tak bych se chtěla zeptat jestli takto strašidelný opakující se zjev/noční můra mu něco nenaznačuje? Nebo i po měsící vysazení antidepresiv to může mít z toho?? Děkuji za odpoved.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, sny do určité míry odrážejí náš bdělý život včetně emocí, některé psychologické teorie je pak považují za symbolické vyjádření naší psychiky. Tato symbolika je však velmi individuální a nelze tedy interpretovat sen bez přispění a vyjádření snícího. Vzhledem k tomu, že se tento nepříjemný prožitek objevuje při usínání (pravděpodobně se nejedná o sen v pravém slova smyslu), mohly by pomoci změny usínacích rituálů – např. zklidňující koupel, relaxační cvičení, hudba, příjemná četba, posun doby usínání atd. Nepovažuji za příliš pravděpodobné, že by tato potíž souvisela s antidepresivy, když je užíval krátce a před měsícem vysadil (nicméně v této otázce je kompetentní lékař). Sice to není předmětem vašeho dotazu, ale pokud příteli antidepresiva nevyhovovaly, bylo by vhodné, aby to zkonzultoval se svým lékařem. Za 4 dny se žádný pozitivní efekt projevit nemůže , většina nežádoucích účinků pak obvykle po několika dalších dnech odezní. Ať se vám daří.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. I když nejsem odborník, domnívám se , že noční můra může souviset s přítelovou depresí. Jako dítě jsem i já měla opakující se nepříjemný sen. Ten ale s věkem odezněl a už nikdy více se mi nezdál. Mohl tehdy souviset s tím , co se mi přihodilo v životě a odrážet tak realitu . Jako dospělá jsem měla spíše "živí sen", o kterém jsem se intuitivně domnívala , že souvisí s mým minulým životem. Domnívám se , že sny odráží naše prožívání a že je důležitý pocit , jaký Váš přítel při něm má. Být já na jeho místě, obrátila bych se na odborníka. Ať je to psycholog nebo psychiatr, kterému bych se svěřila , s vedlejšími účinky léků a vyhledala pro sebe vhodnější léky. I když dle mého laického názoru, 4 dny jsou krátká doba na posouzení vhodnosti či nevhodnosti léků. Hodně štěstí Vám i přítelovi.


Zpět na seznam