Osamělost

Dobrý den, je mi 15 let a cítím se osaměle když si povídám s přáteli tak mi připadá jakoby je nezajímali moje problémy, prostě se ani neptají jak mi je ale já to chápu, oni mají problémy taky a pár z nich má deprese ale připadám si sama zkouším mluvit i s rodiči ale ty mě taky neposlouchají a já nevím jestli dělám něco špatně, snažím se pomáhat a naslouchat druhým ale většinou jim nemám jak pomoct. Prostě si potom připadám zbytečně. Děkuji předem za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď peerporadkyně je trefná a výstižná. Navíc mě napadá jen to, že máte možnost vyjádřit svou potřebu a přání. Možná část z vašich blízkých jen netuší, že byste potřebovala víc podpory, naslouchání a zájmu. Pokud jim to sdělíte, mají možnost své chování změnit. Mnoho lidí je ochotno se potřebám přátel přizpůsobit, někdy je však vůbec nenapadne, co si druhý přeje. A jindy zase projevujeme svůj zájem či náklonnost jiným způsobem, než druhý očekává a než by si přál. Ať se vám daří!
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Oceňuji Vaši důvěru za sdílení Vašeho dotazu. Jste v mladém věku, kdy někdy není snadné navázat s ostatními, ať už kontakt nebo cítit se přijímaná a hlavně vyslyšena. Pak se člověk může cítit osaměle i mezi nejbližšími. Univerzální recept asi neexistuje. Když jsem se já nacházela v obdobné situaci, tak jsem měla alespoň jednu kamarádku, se kterou jsem si mohla povídat o čemkoliv, zkrátka taková ta spřízněná duše. Byla jsem za ni vděčná. Jinak jsem se snažila, nenechat se odradit myšlenkou na osamělost od prožívání svého života, běžného dne, volného času. Našla jsem si nové záliby nebo jsem prohlubovala ty staré. Jsem asi zvídavý člověk, proto jsem i sama vyhledávala činnosti nebo témata, které mě zajímaly. Tak jsem se dostala i do styku s jinými lidmi, kteří mě inspirovali, měli jsme si co říct, dokázali mě i vyposlechnout. Měli jsme něco společného, což přispělo k pocitu, že jsem se už necítila osamělá, naopak se mi rozšířil horizont o činnosti, lidi a pomalu osamělost ztrácela svou moc. Zapojila jsem se do života. Zkuste se někoho z Vašeho okolí zeptat, zda se někdy cítil osamělý nebo co mu pomohlo. Jeho tipy Vás mohou taktéž inspirovat. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vám daří, nacházet podpůrné nápady proti osamělosti.


Zpět na seznam