Panicky strach z toho co se děje - z inflace a drahoty

Dobry den, je mě 32 let. Bydlím v Praze v bytě s hypotékou, mám práci která je placená o 15% víc než je pražský průměr plus k tomu mám dva dny v týdnu večer brigádu, která je zároveň mým koníčkem a pár tisíc taky přinese. Poslední dobou mě ale uzira nejistota z toho co bude. Pořád si čtu články o inflaci a bojím se, že přijdu o byt, nezaplatím leasing na auto, které kvůli rodičům kteří potřebují asistenci potřebuji mít a nebudu mít co jíst. Partner si ze mě trochu utahuje, přeci jen na ty peníze jsem vždy byl trochu víc citlivý protože jsem jako dítě zažil nedostatek a teď když se mě začalo darit, dostal jsem přidáno přišlo tohle a mám pocit že zase moje životní úroveň padá a já skončím na dně a můj životní standard, který mě trvalo 7 let si vybudovat bude zase pryč. Každé ráno si čtu noviny abych měl přehled pak se doctu jak zase vše zdraží a ja pak další dve hodiny čtu o inflaci a propadá mě panika. Se životem jsem spokojený, mám všechno co jsem kdy chtěl a děsí mě, že bych o to najednou přišel. Neutracim moc, prioritne vše platím a až na konci co zbude, tak si sem tam něco dovolím koupit.. Dokážu jít dva krát ročne na dovolenou, uspořit z každé výplaty 10% a i normálně žít. Ale současná nejistota a to jak Vše zdrazuje mě způsobuje paniku a strach ze to nikdy neskončí. Moc děkuji moc za radu . Ivan
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Ivane. Vaše obavy jsou do značné míry pochopitelné, nepřiměřená se zdá spíše jejich míra. Myslím že užitečným krokem by bylo, abyste si ohraničil čas, kdy se budete těmito hrozbami zaobírat. Předpokládám, že po určité době (1/4 hodina? 1/2 hodina?) přísun informací nemá reálný význam, jen dále prohlubuje vaše obavy a zabírá čas, který byste mohl využít i k tomu, abyste se cítil lépe. Užitečné může být ujasnit si krizové scénáře - například v kterých oblastech a jakým způsobem můžete šetřit nejdříve, bude-li to nutné, nemá však smysl rozebírat vše stále dokola. Zkušenost, že jste se vypracoval z chudých poměrů nemusí nést jen hrozbu ("nechci do toho zpět"), ale i pozitivní zprávu, že jste schopný toho dosáhnout a obstát v náročných situacích. V neposlední řadě bývá vhodné zařadit aktivity, které ve vyrovnávání se se stresem pomáhají. Pro většinu lidí je to vyvážený životní styl s dostatkem pohybu, sociálního kontaktu a smysluplné denní náplně. Ze specializovanějších nástrojů pak cvičení relaxačních technik, případně psychoterapie. Přeji, ať se vám daří!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vašim obavám naprosto rozumím a zřejmě je spolu s vámi do nějaké míry sdílí většina populace. Doba opravdu není jednoduchá a dotýká se každého z nás. Někteří lidé jsou současným zdražováním ohroženi přímo ve svých základních potřebách. To sice není váš případ, ale i tak vás mohou současné trendy velmi znepokojovat. Zároveň je však z vašeho dotazu zřejmé, že vaše obavy jsou enormě silné, že vás ovládá úzkost a nutkavá potřeba hltat informace, které vás ve výsledku sráží do ještě hlubších obav. Obecné doporučení by asi bylo takové, že je lepší věnovat těmto informacím a článkům jen omezenou dobu a cíleně se zaměřovat na věci, které vám v životě dělají radost a posilují vaši vnitřní stabilitu. Pokud si však s těmito pocity nedokážete sám poradit, pak bych na vašem místě zvážila docházení na psychoterapii, kde by bylo možné vaše panické stavy více prozkoumat a vypořádat se s nimi. Přeji mnoho klidu a radosti ze života.


Zpět na seznam