Partner

Dobrý den, je možné, aby fungoval vztah, když je mezi "účastníky" 15 let rozdíl? Ano, je to hodně individuální, tomu rozumím. Když se všechno zdá v pořádku, rozumí si a pak ten starší couvne s tím, že mladší má celý život před sebou, chce na vysokou zatímco on by chtěl zázemí a rodinu? Jsem ten mladší a touze po rodině rozumím a respektuji to. Jenže mi nejde jen tak vše hodit za hlavu (i když jde jen o tři měsíce) a jít dál. Není možné, že dotyčný zpanikařil, když vše začalo být vážné a má prostě jen pocit, že to tak bude správné? Je hloupé se o něj snažit a zkusit mu dokázat, že to smysl má? A nebo raději to nechat být a respektovat to, co řekl? Nechci mu ublížit, okrádat ho o čas nebo přimět ho, aby toho všeho za nějakou dobu litoval, jenže bez něj je můj život najednou prázdný. Prostě chci poprosit o radu - mám ho zkusit přesvědčit, že to všechno má smysl? Snad mi rozumíte, jak to myslím. Děkuju za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, snad ke všem otázkám které pokládáte si sám snášíte možné argumenty (všechny mi přijdou „k věci“), na některé otázky si i sám odpovídáte. Domnívám se, že jste v situaci, která nemá ani správné a ani špatné řešení. Vhodnost možných reakcí závisí spíše na jejich stylu a míře, jejich zhodnocení pak na individuálním názoru a zkušenostech. Nebo také na tom, jak to ve finále celé "dopadne", což ale nejsme schopni předvídat… Někdy může v obdobně nejednoznačných situacích pomoci představa pohledu zpět – budu v budoucnu spíše litovat, že jsem něco zkoušel neúspěšně, nebo toho, že jsem to nezkusil? Ze zkušeností vím, že odlišné nastavení (či připravenost) v potřebě zakládat rodinu (což považuji za výsledek řady složitých bio-psycho-sociálních vlivů), vede mnohdy k rozpadu vztahu. Považuji to za jednu z mála oblastí, v kterých je až nemožné hledat kompromis mezi partnery a která je od řady jiných oblastí vůlí stěží ovlivnitelná. Mít (či nemít) děti jen kvůli tomu, že si to přeje partner považuji za značně riskantní vůči sobě, partnerskému vztahu i dětem samým. I přes to co, zde píši, může být přínosné, když své úvahy, prožitky, domněnky i otázky proberete se svou (ex)partnerkou, pokud o to budete stát. Přeji hodně štěstí
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Jak píšete, to zda mohou fungovat vztahy s větším věkovým rozdílem je individuální záležitost. Fungovat rozhodně mohou, sama znám ze svého okolí několik takových vztahů, které fungují velmi dobře. Často ale velký věkový rozdíl může přinést řadu komplikací, podobně jako ve Vašem případě, kdy máte s partnerem jiné cíle a preference. Vy chcete studovat, Váš partner touží po zázemí a rodině. I to lze jistě řešit, pokud oba partneři chtějí a jsou ochotni k ústupkům, možná i obětem. Pokud máte pochybnosti a domníváte se, že Váš partner třeba jen zpanikařil, pak si s ním o tom všem promluvte ještě jednou. Nemyslím, že by bylo dobré ho o něčem přesvědčovat, spíše bych, být Vámi, hledala společná východiska k řešení důvodu, proč partner vztah ukončil. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam