Podivné stavy o samotě

Dobrý den, jmenuji se Veronika a je mi 17 let. Už se zhruba rok potýkám s podivnými stavy a myšlenkami a ráda bych věděla zda by se mohlo jednat o něco vážného či ne. Jsem extrovert a vždy když jsem mezi lidmi, jsem naprosto v pohodě. Povídám si s nimi a směju se. Není to žádná přetvářka, opravdu mezi lidmi většinou nepociťuji žádné špatné emoce. Jakmile jsem však sama, během 10 minut na mě dolehne ohromný pocit smutku, osamělosti a neustále bezdůvodně brečím. Nemám pak motivaci nic dělat, ani vstát z postele, téměř nic nejím a při pomyšlení na jídlo se mi dělá špatně. Nejsem schopná dělat nic jiného než ležet v posteli a brečet... Jakmile však vyjdu mezi lidi, jsem zase úplně v pohodě, plná energie a pozitivity. Mám již rok a půl přítele a jsem s ním opravdu šťastná. Ve vztahu žádné problémy nemáme, jen bydlí daleko a tak mi často chybí. Jinak sebevražedné myšlenky nemám a nikdy jsem se o sebevraždu nepokusila. Děkuji, Veronika
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Veroniko, pro odpověď na to, zda jsou popisované potíže "vážné" je potřeba si ujasnit, co přesně tím výrazem označujeme. Pokud pod "vážné" myslíte: "vyžadují hospitalizaci nebo návštěvu odborníka během několik dní", pak je odpověď: velmi pravděpodobně to tak vážné není. Pokud si pod "vážné" představíte: "bude mě to trápit řadu let nebo celý život", odpověděl bych, že pokud nevyhledáte pomoc či podporu nelze to úplně vyloučit, pokud však vyhledáte odbornou pomoc, není to příliš pravděpodobné. Pokud pod "vážné" myslíte: "je to dostatečným důvodem, abych zašla za psychologem či psychoterapeutem, nebo se o tom poradila na lince důvěry", odpovídám: ano, je to dost vážné na to, abyste si řekla o pomoc. Vždyť vám to přibližně rok komplikuje a otravuje život. Velmi pravděpodobně tomu prostřednictvím psychoterapie přijdete na kloub a podaří se vám to znatelně zlepšit či zcela odbourat... A to za to stojí :) Držím palce a přeji, ať se vám daří (lépe)!
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Posoudit, zdali se už jedná o psychiatrický problém, nemohu. Na to Vás dostatečně neznám. Člověk si musí říct, jestli ho výkyvy nálad omezují natolik, že není schopen každodenního života. To je potom vhodné vyhledat odbornou pomoc a alespoň se poradit. Přeji mnoho sil a hezký den.


Zpět na seznam