podrážděnost,silný negativismus,stranění se lidí i příbuzných

Dobrý den.Prosím o pomoc svému muži.Je spíše introvert,ale již půl roku se rapidně zesílil jeho negativismus skoro ke všemu,co se týká lidí,lidského dění,vztahů,nemá potřebu komunikovat s příbuznými i přes jejich snahu.Svoji negativitu a zamračenost přenáší asi nevědomě i do našeho spokojeného vztahu ,vadí mu i styk s našimi dětmi.Chci mu pomoci,říkám mu,že nám všem svým chováním ubližuje,ale on mlčí.Muž v červnu odchází do důchodu,ale na toto období se těší.Sexuální život máme velice kvalitní a spokojený.velice děkuji za radu a přeji hezký den. Jana.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vyčerpávajícím způsobem vám odpovídá naše peer-poradkyně, zcela s ní souhlasím a nevím, co dalšího dodat. Snad jen nápad, že by stálo za to podpořit ho v činnostech, při kterých se cítí alespoň o něco lépe, pokud takové jsou. Pokud ani on sám nerozumí tomu, co se děje (to neznamená, že vám to musí svěřit), považoval bych to za další pádný důvod pro vyhledání odborné pomoci. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je samozřejmě velmi těžké odhadovat, co se ve Vašem manželovi odehrává a jaké důvody jej uvádějí do takto depresivního a negativistického ladění. Těžko říct, jestli si příčiny ani sám neuvědomuje, nebo o nich jen nechce mluvit. Sama vím, že když mi není dobře, stahuji se do sebe a jen někdy jsem schopna sdílet s ostatními svou bolest. Ze své strany asi nemůžete dělat o moc víc, než děláte - popisovat manželovi změny v chování, které na něm vidíte, vyjadřovat Vaši obavu o něj a nabízet podporu, naslouchání a blízkost. Krom svého naslouchání mu zároveň můžete doporučit odbornou psychologickou podporu, protože mnoho lidí dokáže snáz mluvit o svých trápeních s někým cizím než s těmi nejbližšími. Obecně pak pomáhá hledat věci, které vás oba baví a snažit se vyvažovat to těžké něčím příjemným. Přeji vám oběma hodně radosti a naděje.


Zpět na seznam