Pomoc rodiny

Dobrý den, Je mi 16 let a chodím do kvinty na víceleté gymnázium. Poslední dobou toho máme ve škole opravdu hodně. Rodiče po mě pochopitelně vyžadují dobré známky, ale já nejsem schopná sedět u učení většinu dne, což moje škola (pro dobré výsledky) vyžaduje. Mám pocit že do toho dávám opravdu to, co můžu ale očividně to nestačí, protože vždycky se najde něco v čem selžu, což mě hodně trápí. Vzhledem k tomu, že mám celkově s životem, který se točí kolem školy hodně velký problém, potřebovala bych si o tom s někým promluvit. Ideálně s psychologem. Pár měsíců se kvůli svým problémům i řežu. Cítím, že potřebuji pomoct, ale bojím se reakce svých rodičů. Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete se mi zdá, že nad svými problémy i postupem řešení přemýšlíte správně. Také bych nebyl spokojen, kdyby úspěch ve škole byl vykoupen tím, že nestíhám nic jiného. Pokud tlaky v kterých žijete vedou až k sebepoškozování je opravdu na místě vyhledat odbornou pomoc. Přijde mi prima, že jste odhodlaná pracovat na jejich řešení. Je možné, že se vám podaří k některému psychologovi objednat i bez rodičů (minimálně u školního psychologa by to mělo být možné). Zároveň by však bylo vhodné rodiče do řešení problému zapojit - aby vám mohli být oporou a nikoli dalším tlakem. Říkám si, že většina rodičů by asi z podobných potíží u svého dítěte byla zaskočena, ale to že jim o tom říkáte kvůli pomoci s řešením, je zároveň možné vnímat jako známku důvěry a pozitivní krok. (Navíc v 16 letech opravdu řadu věcí sama zařídit a rozhodnout nemůžete.) Možná by vám pomohla úvaha, kdo nebo co by vám toto sdělení usnadnili. Může to být nějaký další člověk ke kterému máte důvěru - můžete s ním třeba probrat strategii jak to sdělit, nebo si ho přibrat jako podporu (při sdělení rodičům, nebo sdílením na dálku). Možná vás napadne i nějaká forma, kterou může být snazší s tím začít - třeba to napsat. Poradit se můžete i na telefonní Lince bezpečí. Držím vám palce ať se vám podaří s problémy pohnout a získat k tomu podporu od svých blízkých.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s kamarádkami máme dohromady několik dětí, které jsou právě na různých gymnáziích, a všechny máme pocit, že se školy snad zbláznily! My samy jsme v mládí patřily k premiantkám, ale to, co dnes školy chtějí, nám připadá opravdu příliš. Mám s vámi v tomto ohledu veliký soucit. Věřím, že lidský život má mít nějakou zdravou vyváženost a že mladý člověk nemá veškerý volný čas trávit přípravou do školy! Je dobře, že máte chuť si nechat pomoct, myslím, že člověk může potřebovat podporu k tomu, aby dokázal čelit nepříjemným věcem, přílišným nárokům a neztrácel u toho sebevědomí a sebeúctu. Pokud se bojíte reakce rodičů, zkuste jednak přemýšlet, jestli máte někoho jiného, s kým byste se mohla o své starosti podělit a poradit se, jak je začít řešit. Na vašem místě bych zkusila i telefonickou Linku bezpečí, kde by vás mohli nasměrovat k pomoci. Přeji vám, ať vše dobře zvládnete!


Zpět na seznam