Porucha

Dobrý den, dnes už je to asi druhý měsíc od doby co jsem začala věci opakovat. Např. Přijdu do pokoje zavřu dveře a sednu si na židli a asi po 10 sekundách se zvednu otevřu dveře zase je zavřu a jdu si sednout... Netuším proč to dělám ale mám pocit že kdybych to nezopakovala tak bych se cítila špatně... Předem děkuji za odpověď
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, abych to mohl tvrdit s jistotou, bylo vhodné o vaší situaci hovořit osobně a podrobněji, zdá se mi ale pravděpodobné, že toto opakování je pro vás způsobem, jak snižovat napětí. Otázkou pak je, zda je zřejmé, čím je napětí způsobováno. Rizikem při tomto typu obtíží může být , pokud se takové chování stane obtížně ovladatelné – nutkavé, nebo pokud se rozšiřuje na další oblasti. V takových případech je vhodné vyhledat psychologa a psychiatra bez zbytečného odkladu, protože čím více jsou tyto vzorce zakořeněné, tím hůře se mění. Léčba spočívá v rozeznání zdrojů napětí a posílení kapacity pro jejich adaptivnější zvládání. V nácviku odolávání nutkavého jednání, tak aby neomezovalo a nekomplikovalo běžné denní fungování. Někdy je velmi vhodné i nasazení psychiatrické medikace. Můžete zkusit zařadit do denního programu aktivity, které pomáhají ve vyrovnávání stresu (rekreační sport, jóga, smysluplná náplň dne) a pokud se potíže nezačnou zmírňovat, bylo by vhodné vyhledání odborné pomoci. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pokud mám v odpovědi čerpat z vlastní žité zkušenosti, řekla bych, že prožíváte nějaké více stresující období a projevuje se to právě chováním, které popisujete. Potřebu opakovat různé postupy a rituály znám od svých klientů a pokud vás tyto obtíže limitují v běžném fungování, bylo by asi na místě vyhledat odborníka v místě vašeho bydliště a situaci s ním podrobně probrat. Ať už se obrátíte na psychologa či na psychiatra, oba by měli být schopni posoudit závažnost vašich potíží a doporučit vám, co dál. Vím, jak psychické potíže mohou člověka vyčerpávat a blokovat, proto považuji vyhledání podpory za velmi úlevné. Nejtěžší bývá zůstat se svými obavami sám. Přeji vám mnoho sil a radosti ze života.


Zpět na seznam