Porucha prijmu potravy

Dobry den, pred cca mesicem jsem se rozesla s pritelem. Byla to ma volba a za rozhodnutim si stojim. Bohuzel od te doby senestravuji normalne. Jako dospivajici jsem pred 5 lety trpela anorexii, ktera se bohuzel nekdy projevi i ted. V spucasne dobe to mam tak, ze 1-2 dny skoro nic nejim a dalsi 2-3 dny se prejidam. Je to kolotoc, nevim jak z toho ve . Prosim poradte. Dekuji!
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u velké části psychických obtíží může vlivem zvýšené zátěže dojít ke zhoršení či jejich opakování. Poruchy příjmu potravy v tom nejsou vyjímkou a rozchod, byť z dobrých důvodů, zátěží bezpochyby je. Při obtížích které popisujete považuji za vhodné v prvním kroku úpravu režimových opatření, tedy především stravovacích návyků. Tedy, ve zkratce, pravidelně a častěji menší dávky jídla. Vhodné bývá zařadit též pohyb/ sport a udržovat podporující sociální kontakty. Podrobnější informace a rady lze nalézt např. na www.anabell.cz . Pokud se vám to nebude samotné dařit, bylo by vhodné vyhledat odbornou pomoc např. v psychologické ambulanci.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a s poruchami příjmu potravy velké zkušenosti nemám. Zažila jsem ale situaci, kdy jsem se rozešla z partnerem, a i když to bylo z mé strany, následky byly pro mě dlouho velmi bolestivé. Také proto si myslím, že by Vaše potíže mohly být důsledkem rozchodu s přítelem. I když to bylo Vaše rozhodnutí a chcete tomu tak, může to být pro psychiku velká změna a zátěž, která se projevuje poruchami stravování. Je dobře, že si známky možnosti návratu nemoci uvědomujete a na Vašem místě bych neváhala navštívit psychoterapeuta/psychologa. Věřím, že Vám odborná podpora umožní projevy anorexie zvládnout, tak, jako jste to dokázala i dříve. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam