Poruchy spánku,smutek

Dobrý den, prosím o radu jak si poradit se svými splíny. Začalo to v práci tak v měsíci únoru, kdy jsem odmítla nadřízené vykonat její práci, byla jsem nařčená ze lži, vystavená jejími útoky"dej si na mě pozor" a tak dále" pak podala výpověď a odešla na její místo se dostala má kamarádka, která mi začala přiřazovat čím dál tím víc práce na úkor kolegyň, které z toho profitují. K 30.4.18 jsem podala výpověď. Místo, aby se mi ulevilo, jsem smutná, v noci nespím, mám strach, že nenajdu novou práci, cítím se k ničemu, nic mě nebaví, bývá mi špatně. Přečetla jsem knihu Miluj svůj život, povádím afirnace, pouštím si meditační hudbu, scházím se s kamarády, mám podporu manžela, a přesto v noci nespím, probouzím se trhnutím a hrůzou. Myslím si, že mě pohltil obrovský strach,který nedokážu odehnat. Doktorka mi napsala prášky, ale nechci je brát (oblbují).Co mám ještě udělat, aby se mi ulevilo, domníváte se, že to odezní až odejdu z práce, nebo až najdu novou práci, nebo si mám koupit nějaký přírodní preparát. Přestala jsem pít kávu, nekouřím nepiju, nemám chuť k jídlu, bolí mě žaludek a úleva nikde. Děkuji. Přeji hezký den Iveta
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Iveto, přijde mi pochopitelné, že v současné situaci můžete prožívat řadu emocí včetně nejistoty, zklamání, znejistění, nespravedlnosti apod. Stejně tak není vyjímečné, že se toto prožívání může rozvinout do podoby, kterou popisujete - tedy k symptomům úzkosti a deprese. Vhodná strategie pomoci či léčby závisí jednak na míře příznaků (např. toho nakolik komplikují běžný život) a délce jejich trvání. Zda tyto stavy odezní definitivním odchodem z práce či s nástupem do nového zaměstnání nelze s jistotou předvídat. Stejně tak neexistuje univerzální cesta k tomu, aby se vám ulevilo, u každého to bývá trochu odlišné. Užitečné bývá začít změnami v životním stylu (což již děláte), je to cenné, i když to mnohdy přináší jen částečný efekt. V tom případě bývá vhodné uvažovat o dalších přístupech. Předpokládám, že významnou podporou by vám mohla být především psychoterapie. Pokud vám však psychické potíže znemožňují běžné fungování, jsou pro vás obtížně snesitelné, trvají delší dobu a ostatní přístupy nepřináší dostatečnou změnu, bylo by vhodné zvážit i nasazení léků. Pokud vám nevyhovují léky které jste dostala a přesto byste farmakologickou podporu potřebovala, bylo by dobré to konzultovat s psychiatrem. Obvykle bývá možné např. snížit dávku aby vás lék tolik netlumil, užívat ho jen v momentě kdy ho opravdu potřebujete (např. při nespavosti) nebo nasadit jiný typ léku. Domnívám se, že bylinné preparáty klidně vyzkoušet můžete, jen příliš nedkládejte návštěvu lékaře, pokud nebude zlepšení dostatečné. Některé byliny nebývá vhodné kombinovat s klasickými léky - to můžete konzultovat v lékárně či s lékařem. Přeji ať se vám brzy daří lépe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaše potíže mi připomínají stavy a pocity, které jsem prožívala před delší dobou. V době, kdy se začínaly více naplno projevovat mé obtíže, cítila jsem se vystrašená, hrozně málo jsem si věřila, projevovaly se mi různé psychosomatické obtíže a setrvale jsem žila ve stavu menší či větší úzkosti. Také jsem se snažila poradit si s nimi z vlastních sil. Stejně jako vy jsem se nejvíce inspirovala zdravým životním stylem, intenzivním kontaktem s přírodou, duchovním hledáním a oporu jsem hledala a nacházela v přátelských vztazích. Přesto se mi ulevilo pouze do nějaké míry a dočasně. To, co mi skutečně pomohlo, bylo až vyhledání odborné pomoci. Pomohla mi psychoterapie a po čase i to, že jsem začala užívat antidepresiva. Záleží na povaze a intenzitě Vašich potíží. Jsou věci, které časem odezní a člověk je zvládne ze svých sil a s přirozenou podporou svého okolí. Pokud však potíže začnou výraznějším způsobem zasahovat do běžného fungování a snižovat kvalitu života, mám za to, že je lépe odbornou pomoc vyhledat. Alespoň mně se to takto osvědčilo. Chci Vás ujistit a dodoat Vám naději v tom směru, že znatelná úleva je možná a věřím, že se jí dostane i Vám. Přeji vše dobré.


Zpět na seznam