Potřebuji poradit

Dobrý den, v mládí jsem bral hodně drogy ale dokázal jsem se odrazit ode dna. Jenže mám pocit že mi valná většina lidí závidí co jsem i přes svoje velké chybí dokázal. Neustále je mi vyčítána minulost i přes to že už mám 8 let práci u jedné firmy,koupil pozemek a postavil barák. Pokaždé mi je něco vyčteno. Začínám se pomalu ale jistě ocitat psychicky na dně. Mohl bych poprosit o radu jak se mám zachovat vůči mé rodině a přátelům??
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, považuji za cenné, že se vám podařilo opustit drogový životní styl a chápu, že vás může zraňovat, pokud je vám stále něco vyčítáno. Vzhledem k tomu, že neznám přesněji obsah a souvislosti výčitek, mohu poradit jen obecně. Jinak bych postupoval při vyčítání dávných „hříchů“ a jinak při tlaku na to, abyste naplňoval něčí představu o „správném životě“. V takovýchto situacích může být užitečné nastavit hranice a vysvětlit, proč to tak děláte. Tedy, například sdělení ve smyslu „..nechápu, proč se vracíš k 8 let starým věcem, nevidím v tom smysl a nebudu se o tom bavit ani to poslouchat“ nebo „ .. to je tvoje představa, jak mám žít, ale já mám představy jiné a jsou mi nepříjemné tvé výčitky..“. Někdy je na místě zjistit víc o tom, proč vám to druzí říkají – mnohdy, často ze strany rodičů, jsou to „dobře míněné rady do života“, což ale nemění nic na tom, že se nemusíte nechat zraňovat a že mohou být neadekvátní. Pokud se vám nebude dařit dosáhnout zlepšení, můžete vše podrobně probrat s psychologem či psychoterapeutem. Držím palce a přeji, ať se vám daří.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Bohužel drogová zkušenost je často velmi negativně vnímána. Lidé na ni mívají stigmatizující pohled. A těžko se jejich názor mění. Může to trvat mnoho let. Člověk má pocit, že mu ostatní nevěří a těžko se získává jejich důvěra. Vy můžete být pyšný, že jste to zvládl a že nyní velmi dobře fungujete. Myslím si, že hlavně spořádaným životem, můžete ostatní přesvědčit. Sama bych se pokusila s nejbližší rodinou promluvit. Je potřeba mít od ní podporu. Ale je to běh na dlouhou trať. Snažte se to nevzdávat, už jste mnohé vybudoval. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam