Problémek

dobrý den, už asi necelý půlrok mě trápí jedna věc, vím že se nejedná o nic důležitého, přesto ji ráda někomu anonymně svěřila. Jsem žákyně gymnázia, prospívám jemně nad průměrem a škole toho věnuji naprosté minimum. Patřím mezi ty požehnané, kterým povětšinou létali pečení holubi pod nos. Jinak jsem vždy byla veselá, energická, zábavná, ale poslední dobou jsem ztratila zájem o všechno a cítím se v vnitřně strašně nešťastná. Nic nedělám, nic moc mě nebaví, chybí mi motivace. Ale nemůžu se zeptat, čím to může být způsobeno. Já to vím. Neskutečně se totiž nudím. Přijdu si nevyužitá, nedůležitá, netuším, kam mířím, a proto jsem šíleně otupělá. Přijdu si jak robot. Přitom se ale zájmům věnuji, navštěvuji jeden zájmový kroužek a čtu romány, ale nemůžu se vykopat z rutiny, která mne vnitřně zabíjí. Jsem z malého městečka, takže tu moc není do čeho šlápnout, asi bych potřebovala spíš poněkud praktičtější rady, co se sebou. Obracím se na anonymní poradnu, protože ačkoliv jsem nikdy netrpěla nedostatkem přátel, přijdu si od nich tak podivně vzdálená a mám pocit, že mě nechápou. Nevím, jak to vyjádřit, zkrátka se k lidem, přesto že miluji společnost, moc nepoutám, nenavazuji důvěrná přátelství. Nechci, aby to znělo jako nějaká ufňukaná sebelítost, a doufám, že je má zmatečná zpověď alespoň trochu pochopitelná. Děkuji Asi bych měla připojit podpis, ale to přesně se mi nechce, snad je to pochopitelné.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při čtení vašeho dotazu na mě dýchly, i přes propast let, mé vlastní pocity, které jsem na gymnasiu zažíval. Byly asi v lecčem podobné. Dospívání můžeme vnímat jako období, kdy je člověk dočasně uvězněn mezi dětstvím a dospělostí a kdy se mění řada věcí – představa o sobě, o světě, o mém místě v něm. Mění se forma mezilidských vztahů, navazujeme první partnerské vztahy. Mění se naše tělo včetně hladin hormonů a do toho všeho přichází nároky školy a rodičů, abychom se rozhodovali, jaké profesi se chceme věnovat… Toto období sebou nese řadu nevýhod, ale věřím že i výhod. Hlavní výhodu spatřuji v tom, že dospívající již řadu věcí může a přitom na něm ještě neleží všechny povinnosti dospělého. Lze tak využít tuto dobu ke zkoumání a zkoušení toho co by vás mohlo zajímat a bavit bez nároku na praktičnost nebo faktický výkon. Co to může být konkrétně, záleží hodně na vašich zájmech a možnostech. Já jsem měl možnosti (ale i omezení) jiné - vyrůstal jsem ve velkém městě. V tomto období jsem viděl řadu výstav a koncertů, hodně četl, zkoušel fotit, ale i jezdil s kamarády na různé vandry a výpravy. Nevím, co by mohlo zaujmout vás, ale myslím, že důležité je zkusit něco nového i poznat nové lidi. Což takhle přes léto či o víkendu nějaký kurz (herecký, keramický, jóga .. je to jedno). Nebo workcamp – dobrovolnická práce např. při opravě hradu nebo sekání horských luk. Nebo nějaká sportovní aktivita ?? Zajímavý by pro vás mohl být i „průzkum“ mezi dalšími dospívajícími i dospělými, zda podobné potíže zažili a co jim pomáhalo je zvládnout. Kdybyste si s tím nedokázala poradit sama a s pomocí blízkých, můžete vše konzultovat např. se školním psychologem, na lince důvěry nebo v psychologické ambulanci. Držím palce, ať se vám daří hledat způsoby, jak být v životě spokojená.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nepíšete váš věk, ale podle toho, že jste na gymnáziu mě napadá, že příčinou by mohly být změny (i hormonální), kterými člověk v tomto věku prochází. Moje dcera letos maturuje a když se někdy bavíme o tom, jak se cítila v pubertě, říká nejen o sobě: "nic nás v tom věku nebavilo", "byli jsme pořád smutní bez příčiny", atd. Věk přechodu do dospělosti není vůbec jednoduchý a není to jen doba šťastného mládí... Takže dobrá zpráva je, že v tom nejste sama a že by to mělo přejít jako jiná blbá období v životě. Dál mě napadá, že můžete mít opravdu málo podnětů. Vše vám jde dobře, bez námahy, ale možná nezažíváte ani žádné pozitivní výkyvy. Ač vím, že je v takové rozladě těžké se vyburcovat, začněte si plánovat nové zážitky, něco, co jste nikdy nedělala, zkoušejte najít něco, co vás fakt baví, zájmy s úplně novými lidmi. Moc dobře znám, jak je to těžké, mívala jsem stejné pocity a i v mírně depresivní rozladě mě to stálo hodně sil se přinutit. Ale na jinou cestu jsem nepřišla, nikdo to za nás nemůže udělat. Někdy mi pomohlo i to si období nudy a otrávenosti nezakazovat, prostě si říct "teď to tak mám", přijmou to, pořádně ty pocity prožít a ony pak nějak odplynuly. Důležité mi ale připadalo nezůstat v letargii příliš dlouho, zase se začít "hýbat" a prožívat. Držím vám palce, ať tím projdete a zase je líp.


Zpět na seznam