Problémový vztah s otcem

Dobrý den, předem chci poděkovat za tuto možnost. Je mi 25 let, a jsem studentem medicíny. Od doby kdy se mi zhroutil vztah s otcem, který projevil naprosto nulovou náklonnost k mé povaze, snaze a úspěchům, odmítá mi jakkoliv finančně pomoct ( rozvedení rodiče ), tak se potýkám v životě s problémy i s ostatními lidmi. Vždy, když jsem se s otcem pohádal,tak klidně půl roku nezavolal, nic...musel jsem já za ním. tentokrát už to nebylo možné (radil jsem se s mnoha lidmi a nemá to smysl) a už rok jsme se neviděli. Všiml jsem si, že od té doby hůře vycházím s lidmi. Jsem více startovací, méně důvěřivý a obecně, jako bych lidmi pohrdal a v ničem neviděl naději a žádnou lásku. Vše mi ted přijde falešné a jako kdybych se do milého chování a pozitivních interakcí musel doslova nutit, což mi vlastně přijde pak celé falešné ... Nevím co s tím, svůj problém jsem přijal, snažím se ho pochopit ..ale nevím jak se toho systematicky zbavit..Jsem člověk obecně otevřený duševnímu růstu, knihám ... Tady nevím poprvé v životě, jak začít ... Moc děkuji za jakékoliv rady. Podotýkám, že navázání s otcem není možnost...on jeví naprosto nulový zájem o můj život...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, můj první psychoterapeutický dojem je ten, že vás přístup otce zranil a tato zkušenost se odrazila ve vztazích k lidem a světu obecněji. Takovéto "automatické" přenesení zraňující zkušenosti a její zobecnění (na další aktuální i budoucí vztahy) není nijak neobvyklou reakcí, může však v životě působit řadu obtíží nyní i do budoucna. Dalším možným vysvětlením (které spíše doplňuje předchozí) je obranný mechanismus - abych snížil riziko zklamání či zranění ve vztazích, raději jich většinu dopředu zdevalvuji - např. tím že od nich nic nečekám nebo je považuji za falešné. Je mi sympatické, že jste ochotný si tyto potíže připustit a jste odhodlán na nich pracovat. Nečekám příliš, že četba knih (jakkoli může být cenná), nebo mé vysvětlení přinese zásadní změnu. Tu by by vám nejspíš přinesla psychoterapie prostřednictvím mezilidského/ terapeutického vztahu, možnosti dialogu, podpoře, zpětné vazbě atd . Předpokládám, že by vám mohla pomoci porozumět těmto potížím v mnohem větší šíři i hledání způsobů jak dosáhnout změny. To by se v důsledku mohlo odrazit jak ve vaší životní spokojenosti, tak zvýšit porozumění v komunikaci s vašimi budoucími pacienty. Držím vám palce a doufám, že vám má odpověď bude k užitku.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je to jistě velmi nepříjemné a chápu, že vás to trápí a ovlivňuje to i vztahy k ostatním lidem. Na druhou stranu, mohlo by být ještě hůře, kdyby vás systematicky omezoval, nebo týral a vy jste neměl svobodu, kterou nyní vzdor té ztrátě otce máte. Alespoň to mě napadá jako útěcha. Bolestné mi připadá, to, že nevíte nyní, jak začít. Je to pochopitelné, bolí to a pokud do vás otec málo investoval, není z čeho brát. Myslím, že byste mohl mít velký prospěch z psychoterapie, soudím tak, podle toho, jak píšete, výstižně, se sebereflexí. Najít si dobrého terapeuta dá někdy práci a někdy to stojí i peníze, ale ne vždy. Zkuste hledat.


Zpět na seznam