Problémy s nízkou sebedůvěrou a citlivostí

Dobrý den, je mi 39 let, mám manželku, dvě malé děti a VŠ vzdělání. Mám problémy s nízkou sebedůvěrou, jsem příliš citlivý a těžko se mi s tím žije. Přijde mi, že vnímám spoustu pocitů, událostí a toto vše mě příliš zahlcuje. Respektive zahlcuje můj mozek a tím mi zbývá málo energie na podstatné věci. Např. mám problémy s tím vodit ráno malou dceru do školky. Někdy mi brečí v šatně a já se pak z toho cítím delší dobu špatně a dlouho to zpracovávám. Dokáži se do ní vžít a chápu ji, že se jí tam nechce. Možná toto ze mě vycítí. Chtěl bych být zkrátka odolnější, lépe zvládat svoji práci a i situace ohledně výchovy mých dětí. Je prosím nějaká cesta jak se smířit se svou vysokou citlivostí, nebo jak na sobě pracovat po stránce psychické odolnosti? Chtěl bych být pro rodinu jako otec oporou. Pro svoji manželku i pro své děti. Ale mám někdy pocit, že jsem na to až moc citlivý. Mám také dlouhodobě problémy s kontaktem s lidmi. Většinou se cítím mezi lidmi nepříjemně, je mi úzko z různých sociálních situací. Nejspíš je to i tím, že jsem intovert a zkrátka lidskou společnost moc nevyhledávám. Často mám pocit, že si s lidmi nemám moc co říct. Rád bych se těchto pocitů úzkosti zbavil, příp. je nějakým způsobem omezil, ale moc mi to nejde. Budu moc rád za Vaši reakci. Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, reakci peer poradkyně považuji za velmi výstižnou a doporučil bych vám totéž. Vyhledání odborné pomoci považuji za logický krok, zvláště v situaci, kdy se o změnu delší dobu snažíte sám a nedaří se dosáhnout dostatečného zlepšení. Psychoterapie vám může pomoci v lepším porozumění tomu, co a proč se vám děje. Zároveň vám pomůže hledat způsoby, jak obtížné situace lépe zvládat, získávat v nich větší jistotu a tím snižovat obavy, že se do nich znovu dostanete. Může vás naučit i různé způsoby, jak se s nepříjemnými emocemi, jako je například úzkost a napětí vyrovnávat. Častým efektem pak bývá i reálnější sebeobraz a vyšší sebevědomí. Držím vám palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Velmi dobře rozumím pocitům, které ve svém dotazu popisujete. Sama s podobnými stavy zápolím prakticky celý život. Nízká sebedůvěra, úzkostnost, pocity nejistoty a silná introverze - to vše dohromady člověku může brát mnoho sil a velmi jej limitovat v běžném denním fungování. Mně se v tomto ohledu velmi osvědčila psychoterapeutická pomoc. Mám za sebou několik let intenzivní psychoterapie a během ní jsem měla možnost postupně zjistit odkud se mé obavy a nejistoty rodí i jak souvisí s mojí minulostí a dětstvím. A také jak se s nimi nyní naučit lépe a snáze žít. Je to běh na dlouhou trať, ale opravdu to pomáhá. Proto vám mohu terapii jen doporučit. Pokud jsou úzkosti opravdu silné a ochromující, je dobré obrátit se i na psychiatra. Vhodná medikace může v takovém případě ulevit. Držím vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam