Problémy syna z 16.2. ..pokračování

Dobrý den, nedávno jsem prosila o radu ohledně syna, kterého trápí problémy dospívání...V krizové okamžiky odmítá chodit do školy i do kolektivu, občas dojde i na vyhrožování sebevraždou. Jedna z cest byla návštěva psychologa, čekali jsme na návštěvu dva měsíce, ale návštěva byla velkým zklamáním ..Paní psycholožka, která nám byla doporučena jako velice vstřícná, sotva syna vyslechla, následně mu i mně dala přednášku o složité době kovidové.. a také mě upozornila, že v 16 je to synův život a on se musí snažit ..budiž, ale pokud mi dítě vyhrožuje sebevraždou myslím, že je namístě mu pomoci. Konečný verdikt byl, že se musí vzchopit, nebo mu mám nechat předepsat antidepresiva...Opravdu psycholog nemá jiné možnosti? Pak tedy pochybuji o tom, že návštěva u psychologa má smysl.. Jsem velice zklamaná a asi se i hodně zlobím.. Co dělat, hledat dalšího psychologa? Přiznám se, že jsem bezradná.. Zkoušeli jsme krizové linky, poradny ..Všichni ujišťují, že je to následek doby, věku ..ale žádná pomoc...rada...
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vzhledem k tomu, že nemám možnost s vaším synem mluvit, tak se nemohu vyjádřit k tomu, jaké jsou ve vašem / jeho případě další možnosti či nejvhodnější postup.. Mrzí mě, že jste z konzultace zklamaná a přemýšlím nad tím, zda nezazněly alespoň nějaké dílčí náměty jak syna podpořit či postupovat. Mnohdy i zdánlivě malé změny a zlepšení otevírají cestu k těm dalším. Někdy je na místě pro stabilizaci nebo nastartování změn využít psychiatrických léků a až následně je možno pracovat psychoterapeuticky. Již druhý odborník, napřed psychiatr, nyní psycholog navrhoval léčbu antidepresivy, přemýšlel bych tedy o tom, zda to opravdu není krok, který by bylo vhodné vyzkoušet. Minule jste zmiňovala, že antidepresiva nezabírají – to by bylo na místě řešit s psychiatrem. Je také vhodné mít na paměti, že první účinky takových léků se dostavují nejdříve po 3 a někdy i po 6 týdnech pravidelného užívání. Co se týká dalšího postupu, považoval bych za vhodné zkoušet to, co vám bylo doporučeno a při další návštěvě psychologa položit i otázky, které kladete mě. Možná to bude impulzem k ujasnění věcí po kterých voláte. Pokud se ve spolupráci s tímto psychologem přes opakovanou snahu nepovede nastartovat změnu dobrým směrem, jsou úvahy o návštěvě jiného pracoviště legitimní.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Původní dotaz jsem osobně nezpracovávala, tudíž se pokusím zodpovědět na aktuální dotaz, za který Vám děkuji. Chápu, že pro každého rodiče může být složité vycházet s dítětem v období dospívání a bolestivé vidět, když se jeho dítě necítí dobře a dokonce začne uvažovat nad sebevraždou. Oceňuji Vaši snahu a podporu. Mrzí mě, že jste se setkala se zklamáním při návštěvě psycholožky. Ale i přes tuto zkušenost bych Vás chtěla povzbudit v naději, že návštěva dalšího odborníka na duševní zdraví (jako např. psychiatr, psycholog, psychoterapeut) Vám i synovi může pomoci a dát smysl. Nevím, zda jste se i radila s praktickým lékařem Vašeho syna, který může být nápomocen situaci a jeho stav zhodnotit a poskytnout Vám potřebné informace. Nebo existuje rodinná terapie. Nejsem lékařka, spíše jsem člověk, který má vlastní zkušenosti s duševním onemocněním a napadá mě, že pokud se necítím psychicky dobře nebo se snažím udržet se v rovnováze, tak se pokouším zaměřovat se na to, co se mi daří, kdy se cítím dobře a v pohodě, prožívám radost apod. Samozřejmě jsem i ráda za to, když si o svých starostech mohu s někým bezpečně promluvit. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout možnosti k podpoře, aby se stav Vašeho syna zlepšil. Držím Vám i synovi palce, ať se daří najít cestu ke zlepšení. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam