problémy syna

Dobrý den, syn16 let má velké emoční problémy, jakmile se dostane do sebemenšího stresu začne vyšilovat, svět mu připadá hrozný,on sám je hnusný, nic nemá smysl, nejradši by nebyl. Jsme objednáni k psychologovi, navšívili jsme v krizi psychyatra, který naznal, že se nejedná o psychyatrický problém Předepsal Atarax, který podle mě nijak nezabírá. Ale cpát léky ho nechceme. Vůbec nevím jak s chlapcem pracovat, snažím se s ním povídat, rozebírat to, nasadili jsme nějaké vitamíny a homeopatii.. Odmíta často chodit do školy,že si ho tam všichni prohlíží..nedá si to vymluvit. Jsem v permanentním stresu, doufám, že psycholg pomůže, ale co když ne...Děsí mě co s ním bude..setkáváte se s takovými případy a může se to zlepšit po pubertě? Máme ještě mladší dceru a ta samozřejmě tyhle stavy špatně snáší..když syn vyhrožuje, že si něco udělá...a nic ho nebaví...a utíká, nastínila jsem pouze okrajově, abych se moc nerozepisovala..... Poradíte..Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že vás synovo trápení a chování znepokojuje. Dokáži si představit, že to pro vás může být těžké, tím spíše, že zatím nevíte, jak mu konkrétně pomoc. Zároveň však mám dojem, že podnikáte správné kroky – byli jste u psychiatra a jste objednáni k psychologovi. Je přirozené, že v dospívání se může objevovat řada potíží – např. kolísání nálad a energie, nestálá motivace, pochyby o sobě, světě i lidech kolem, potíže v komunikaci, konflikty s rodiči, nejistota v zaujímání osobních postojů a rolí atd. Řada takových obtíží je vázána pouze na tuto životní etapu a sama odezní, někdy je vhodná podpora okolí či odborná pomoc a jen v některých případech se jedná o projevy závažnějších a dlouhodobějších psychických potíží. Situace většiny dospívajících je nyní komplikovanější kvůli více než 2 roky trvajícím epidemickým opatřením, která vytvořila řadu nejistot, nepravidelností a komplikovala řadu přirozených a významných potřeb včetně vzdělávání, sociálních kontaktů a trávení volného času. Jak synovi nejlépe pomoc a jak ho podpořit vám pravděpodobně nastíní psycholog, který s ním bude mluvit. Stejně tak důležitý je i názor a postoj vašeho syna. Není nijak neobvyklé, že s vámi v 16 letech nechce sdílet řadu detailů z toho, co se děje. Při čtení dotazu mě napadalo, jaké jsou naopak oblasti, v kterých se mu naopak daří, co má rád a při čem je mu dobře? I takovým oblastem je vhodné věnovat pozornost a podpořit jejich rozvíjení. Držím vám i vašemu synovi palce!
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete, jak s obavami prožíváte spolu se synem jeho těžké období a hledáte pro něj pomoc. Považuji za dobré, že lékař vyloučil psychické onemocnění. Již čekáte na vyšetření psychologem a myslím si, že od něj dostanete dostatečné informace k tomu, aby se synův stav zlepšil. Pro mě jsou psychoterapie velmi důležité a považuji je za základ své léčby. Psycholožka je mi oporou. Přikládám odkaz na naše stránky, kde můžete dohledat další informace, případně kontakty: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam