Problémy v partnerském vztahu

Dobrý den, měla jsem s přítelem dlouho vztah na dálku a tento podzim se nám konečně zadařilo být spolu. Teď se pořád dokola motáme v začarovaném kruhu. Chyba je zřejmě na mé straně- týká se sexuality - mám strach z milování. Dochází k častým konfliktům. Často už se bojím samotných setkání s ním, mívávám z nich strach - objevil se u mě tik v oku. Pokoušela jsem se mu to vysvětlit, on to ale nechápe a vyvíjí na mě neustále tlak. Vím, že to může mít řadu příčin - z dětství,.. Partner vše chápe jako výmluvy. Přítel se za tu dobu také hodně změnil - myslím vzhledově. Byl nemocný a sama vím, že jak nemoc člověka změní, ale při pohledu na něj se mi chce brečet. Už je sice zdravý, ale změnil se. Obviňuji se, že jsem povrchní, že na vzhledu ve vztahu nezáleží, ale nemůžu se toho pocitu zbavit. Zkouším se spojit s nějakým psychologem, ale marně - obepsala jsem jich kolem 50 a jsou beznadějně plní (přes pojišťovnu). Na psychoterapeuta/ psychologa na vlastní náklady nemám prostředky. Chtěla bych na sobě začít pracovat, ale nevím jak. Nechci, aby na tom náš vztah vyhořel. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, váš dotaz je možné rozdělit do několika relativně oddělených problémů, pokusím se na ně alespoň krátce odpovědět. 1) I když váš vztah na dálku možná trval delší dobu, až nyní zjišťujete jací jste a jak to mezi vámi funguje v osobním kontaktu. Není nic neobvyklého, že osobní zušenost je značně odlišná od té předchozí a to může vést i ke zjištění, že vztah nelze takto realizovat. 2) Pokud jste došla k rozhodnutí řešit své potíže v sexuální oblasti (či obtížné zkušenosti z dětství) s odborníky, je to významný krok k tomu, aby vám takové situace nekomplikovaly život v budoucnu. Aktuálně je ale situace taková jaká je, a pokud to partner není schopen akceptovat, tlakem na vás nejspíš přivodí rozpad vztahu či zhoršení vašich potíží. Pokud jeho tlaky ani po vysvětlení nepoleví, může to z vaší strany být legitimním důvodem k rozchodu. Již nyní popisujete tělesné projevy které s tím souvisí a je pravděpodobné, že to má vliv i na vámi vnímanou atraktivitu partnera a příchylnost k němu. 3) Vyhledání psychoterapie na pojišťovnu je někdy náročný úkol, nicméně téměř vždy vede vytrvalost nakonec k úspěchu, byť to bohužel někdy trvá několik měsíců. Doporučoval bych spíše telefonický než emailový kontakt. Vhodné též bývá obrátit se na zdravotní pojišťovnu - ta disponuje seznamem psychologů se kterými uzavřela smlouvu. V některých případech je schopna proplatit i péči u odborníků s kterými klasickou smlouvu uzavřenou nemá. Držím vám palce a přeji hodně štěstí v osobním i partnerském životě.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. V první části dotazu se ptáte na otázku sexuality a druhá část se týká vnímání vzhledu. Odpovím Vám tedy postupně. Jak píšete, máte strach z milování. Je pochopitelné, že vznikají konflikty a Vy se cítíte pod tlakem. Nenuťte se ale do něčeho, co by pro Vás bylo nepříjemné. Hledáte pomoc odborníka a nedaří se Vám to. Můžete zkusit vyhledat sexuologa, nasměruje Vás k další terapii. Máte pocit, že problémy vznikly již v dětství. U mnoha psychologů "na pojišťovnu" se lze zapsat do pořadníku. Čekací doba může být i rok, ale víte, že se Vám dostane odborné pomoci. Druhá část dotazu se týká změny vzhledu Vašeho přítele. Jak je na tom Váš vztah celkově? Je vzhled Vašeho přítele změněn už napořád? Dlouho jste prožívali váš vztah na dálku a teprve pár měsíců jste spolu. Zkuste přemýšlet nad tím, co potřebujete k tomu, abyste byla ve vztahu spokojená. Proberte to s přítelem a zjistěte, jak to vidí on. Snažíte se řešit problém sexuality a potřebujete mít v příteli oporu. Pokud se Vám nedostává a naopak jste pod tlakem, sepište si pro a proti ve Vašem vztahu. Co jste schopni společně změnit, abyste se ve vztahu cítila bezpečně? Přikládám užitečné odkazy, kde můžete hledat další pomoc: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam