Prosím o radu

Dobrý den, připadám si už jako blázen a potřeboval bych poradit.Mám problém s jedním členem naší rodiny.Opravdu ho nemusím,nerad jsem k němu chodil na návštěvy a postupně jsem se mu začal vyhýbat.Když už jsme s rodinou u něho na návštěvě byli,nechtěl jsem jíst jídlo od něj připravené,když se mě dotkl nechtěl jsem to oblečení nadále nosit,ani jsem od něj nechtěl žádné věci,protože je s ním nechci mít spojené.Snažím se mu vyhýbat,mám strach,že ho potkám na ulici.Úzkost ve mě začínají vyvolávat i jemu vzhledem podobní lidé.Začal jsem se kompletně vyhýbat rodinným oslavám a už to zašlo tak daleko,že i když přede mnou někdo vysloví jeho jméno,udělá se mi úzko a je pro mě jakoby celý den zkažený.Jsem z toho nešťastný, vím že moje chování není racionální,protože i kdybych ho na ulici potkal samozřejmě se nic nestane.Nepamatuji se,že by mi ta osoba kdy něco udělala,nevím proč ve mně vyvolává takový odpor.Zdá se mi že i rozděluji dny na dobré (kdy tuto osobu nepotkám a nikdo se o něm nezmíní) a špatné (zkažené).Nebo například o Vánocích jsem se modlil,aby tato osoba nepřišla,protože jsem ji s Vánoci a i s obdrženými dárky nechtěl mít spojenou. Už nevím co dělat,uvažoval jsem dokonce o přestěhování do jiného města jen abych tuto osobu už nemusel potkávat,vídat.Ale přijde mi,že to není řešení,nechci před tím utíkat,snažil jsem se tomu postavit,trávit čas v blízkosti této osoby,dívat se na ni pozitivně,ale nepomáhá to.Budu moc vděčný za jakoukoli radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zvláště za situace, kdy se úzkost začíná přenášet i na další podobné situace bych považoval za vhodné vyhledat odborníka - klinického psychologa či psychoterapeuta. Psychoterapie by mohla pomoci v rozpoznání, co přesně vaši úzkostnou reakci spouští i v hledání způsobů jak se s těmito nepříjemnými pocity vyrovnávat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. I když nemám podobnou zkušenost, chápu obtížnost a nepříjemnost Vaší situace. Napadá mě, že i když si nepamatujete, že by Vám ten člen rodiny v minulosti nějak ublížil, mohlo se to stát, ale Vy jste nepříjemný zážitek vytěsnil. Také to ale může být problém, jak se říká, jen ve Vaší hlavě. Daný člověk Vám není sympatický, máte k němu averzi a je pro Vás obtěžující se s ním setkávat a dokonce i na něj myslet. To se stává, a je přirozené, že nám někdo nemusí sedět. To se může stát každému z nás. Většinou bývá řešením se takovému člověku vyhýbat nebo jej ignorovat, což ve Vašem případě zcela nejde, protože je to člen rodiny. Je moc dobře, že si uvědomujete neracionálnost svého chování a že jste se pokusil tomu postavit. Podle mého názoru by Vám rozhodně pomohlo vyhledat psychologa či psychoterapeuta a řešit svoji situaci s ním. Věřím, že odborná podpora Vám může pomoci najít příčiny Vašeho problému i způsob, jak jej zvládat. Držím palce a přeji hodně štěstí


Zpět na seznam