Psychická odolnost

Dobrý den. Jak se dá zvýšit psychická odolnost? Aby se člověk nenervoval kvůli každé maličkosti, všechno si moc nebral a dokázal zachovat klid i ve stresových situacích? Děkuju za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro zvládání subjektivně náročných situací (bez ohledu na jejich „objektivní“ či druhými přisuzovanou náročnost) bývá užitečné co nejlepší zmapování a pochopení situace, její historie a širšího kontextu. Dalším krokem pak bývá osvojení si technik, které napomáhají snížení prožívané úzkosti a napětí. Následně je potřebné, problémové situace krok za krokem zkoušet, korigovat strategie a nasbírat dostatečné množství zkušenosti („není to vždy snadné, ale zvládnu to“). Tím obvykle dojde i ke změně emočního náboje těchto situací – tedy zmírnění úzkostí a obav. Považoval bych proto za vhodné, abyste se objednal k psychologovi či psychoterapeutovi. Někdy bývá vhodné zvážit i užívání psychiatrických léků (obvykle na přechodnou dobu), pokud se nejsou jiné postupy dostatečně účinné. Možná by pro vás bylo užitečné přečíst si i předchozí dotaz "Jak se změnit". Přeji, ať se vám práce na zlepšení daří!
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Doptáváte se v něm, jak zvýšit psychickou odolnost. Domnívám se, že co člověk , to různá míra psychické odolnosti, v různých situacích. Chci tím říci, že na stresové situace reagujeme různě. Někdo se "hroutí" při pomyšlení na veřejné vystoupení, někdo při situaci, kdy má dát najevo své city. Dovolím si s Vámi sdílet svojí zkušenost, co pomohlo mě. Pro mě bylo a je důležité ocenění. Ato nejen okolí, ale zejména ocenění sebe sama. Vyzkoušet si krok za krokem / postupně/, že dokáži více, než se zprvu domnívám. Hovořím o pozitivním smýšlení. Konstruktivní přístup k řešení problému a neodkládat věci, do kterých se mi nechce. Odkládání vedlo pak k nahromadění mrzutostí a nepříjemností, které mě tlačili k zemi. Docházela jsem i na psychoterapii, kde jsem se snažila najít zažité vzorce chování z dětství. I psycholog může vnést světlo do situací, které nezvládáte, tak jak by jste si přál a do důvodů , proč se to takto děje. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam