Psychicky mě týrá vlastní dcera

Dobrý den, můj problém již trvá několik let, ale teprve dnes jsem sebrala odvahu to přiznat sama sobě. Moje dcera mě týrá psychicky. Začalo to před 3 lety vyhrožováním sebevraždou, byla kvůli tomu dokonce v léčebně, postupně se přidaly urážky a sprosté nadávky, často na mě doslova řve, když jí např. opakovaně řeknu, ať jde umýt nádobí. Když mi jednou nadávala, že jsem píča, plácla jsem jí přes záda a ona na mě zavolala policii. Takových situací je řada, většinou se mi pak směje do očí, když se rozpláču. Říká, že ví, že mě to bolí, že ví, že se bojím. Dostala se mi do telefonu, fotí si zprávy, které tam mám. Několikrát mi řekla, že si mě nahrává, aby měla důkazy, až se bude se mnou soudit. Jsem s ní sama, vztah s otcem má narušený, ale také s ním manipuluje. Jsme slušná rodina, materiálně zajištěná, nic nám nechybí. Já jsem v koncích sil, nevím, kam je dcera schopná zajít a de facto se jí bojím. Dceři bude 17 let, mě 46. Nevím, kam se obrátit pro pomoc, rady typu "nařež jí, nebav se s ní, prostě jí řekni, že toho máš dost"... nejsou, bohužel, opravdu k ničemu. Jakýkoliv můj nesouhlas s něčím končí scénou, jejím řvaním, nadáváním, vydíráním nebo slovními útoky vůči mě. Prosím o pomoc, radu, cokoliv. Děkuji. Daniela
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Danielo, chápu, že takové chování je pro vás zraňující a že je obtížné najít způsob, jak s tím pohnout. S ohledem na to, že vám samotné se to nedaří, je nezbytné najít oporu – ideálně jak odbornou či institucionální, tak psychickou a lidskou. Souhlasím se vším, o čem píše kolegyně – peerporadkyně. Nadto bych dále zvažoval: (1) Zkusit domluvu o strategii a postupu s dceřiným otcem. Pokud ji zvládá lépe, mohla by například jít bydlet k němu. Můžete společně navštívit poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, kde vás v hledání vhodného postupu podpoří a poradí. (2) Můžete se poradit a hledat podporu za pomoci organizací, které pracují s oběťmi domácího násilí. (I psychické násilí je násilí!) Mohou vám nabídnout užitečné právní i praktické informace, být podporou a zprostředkovat další užitečné kontakty. (3) V řadě bodů porušuje dcera pravidla běžného soužití, některá jsou pravděpodobně dokonce překročením zákona (vyhrožování, nahrávání bez souhlasu, nedovolený vstup do SMS). Máte možnost se obrátit na OSPOD (odbor sociální péče o dítě), který může na základě provedeného šetření nařídit další postup, který může vést k řešení situace (např. sociální dohled , diagnostický pobyt, psychiatrické vyšetření). Obvykle nejsem příznivcem „silových řešení“, ale v situaci kdy se vám změnu nedaří prosadit, bych je velmi zvažoval. (4) Při akutním ohrožení ze strany dcery, nebo v situaci kdy bezprostředně ohrožuje sebe, můžete přivolat sanitku či policii. Na místě pak bezpochyby je, podrobně informovat lékaře o tom, jak situace vypadala, jak se opakuje a jaké je dceřino chování dlouhodobě. Nezapomínejte myslet i na péči o sebe, za vhodné bych považoval jak vyhledání odborné pomoci pro vás (psychoterapie), tak neformální podporu od vašich blízkých. Držím vám palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Jako matka chápu, jak těžké a bolestivé chvíle prožíváte. Popisujete chování Vaší dcery jako týrání Vás samotné a hledáte východisko z této těžké situace. Problémy s dcerou začaly v jejích 14 letech. Pro odbornou radu se můžete obrátit na Rodičovskou linku bezpečí: 606 021 021, https://www.rodicovskalinka.cz/. Pracují zde psychologové a odborníci s dlouhodobou praxí ve výchovném a rodinném poradenství. Také bych Vám doporučila zaměřit péči i na sebe. Můžete se někomu svěřit? Pokud není ve Vašem okolí někdo, kdo by Vás chápal, můžete se svěřit odborníkovi a spolupracovat s ním dlouhodobě. Máte nějaký koníček, něco co Vám dělá radost a čerpáte z toho sílu? Věřím, že se díky Vám a tomu, že hledáte pomoc, situace uklidní. Přála bych Vám zlepšení vzájemného vztahu s dcerou a vyjadřuji tímto svou rodičovskou podporu.


Zpět na seznam