Psychicky se necítím dobrě

Psychicky se už delší dobu necítím nejlíp, mám pocit jako bych byla v neustálém stresu a napětí v noci nemůžu pořádně spát, když přijde nějaká situace, která je mi nepříjemná rozbuší se mi srdce, špatně se mi dýchá a chce se mi zvracet. Dřív se mi to nestávalo tak často. Teď už se mi to stává při běžných situacích jako jsou rodinná setkání, škola teď o zkouškovým jsem to zažívala často, na praxi dokonce se mi to stalo i když jsem šla do krámu prostě jsem z toho byla ve stresu uvědomuju si jak hloupě to zní ale už nevím co s tím mám dělat. Objednala jsem se k praktické lékařce a mám strach co na to řekne, teď toho začínám litovat.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to co popisujete, včetně tělesných prožitků, jsou z největší pravděpodobností projevy úzkosti. V jejich vzniku může hrát roli řada různých faktorů a jejich kombinací. Od zvýšené pohotovosti k úzkosti (to je dlouhodobější nastavení osobnosti, zčásti vrozené, následně pak utvářené výchovou a dalšími životními vlivy) až po konkrétní zatěžující situace – tedy stres. Léčba bývá většinou účinná s efektem v řádu týdnů až měsíců. Obvykle kombinuje režimová opatření (ovlivnění míry zátěže, vyváženější životní styl, oddychové aktivity, fyzické aktivity včetně sportu), relaxační techniky (autogenní trénink, progresivní relaxace, dechové techniky, podobné účinky má i cvičení jógy nebo tai-či), psychoterapii, někdy je namístě i nasazení léků. S režimovými opatřeními a některým z prospěšných cvičení můžete začít i sama. Psychoterapie by přispěla k hlubšímu porozumění, proč u vás úzkosti vznikají i v hledání postupů, jak je zmírnit. Některé léky vám může předepsat i praktický lékař, specialistou v tom je pak psychiatr. Je možno volit mezi léky určenými ke krátkodobému užívání, které mají okamžitý efekt (anxiolytika) a léky které je možné užívat dlouhodobě (některá z antidepresiv). Neznám vaši situaci podrobněji, ale obvykle je vhodné nespoléhat jen na užívání léků, ale využít i psychoterapii a režimová opatření; případně těmito nelékovými postupy začít. Návštěvu praktické lékařky za hloupost nepovažuji – pravděpodobně vám nabídne možnost užívat některé z léků a doporučí návštěvu psychologa či psychiatra, možná vám doporučí i nějakého konkrétního ve vašem okolí. K psychiatrovi ani psychologovi doporučení nepotřebujete, obvykle je však nutné se dopředu objednat. Držím vám palce a přeji, ať najdete způsoby jak se s úzkostmi vyrovnávat.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Domnívám se , že jste učinila nejlepší krok /návštěva obvodního lékaře/, který jste mohla. Obvodní lékař může napsat doporučení na další vyšetření. Když budete vědět, co Vám je, můžete se naučit se svými stavy pracovat a táké jim předcházet. A ujišťuji Vás, že mě na Vašem dotazu nepřipadalo nic hloupého. Věřím, že stavy. které popisujete, Vás musí hodně limitovat ve Vašem osobním i pracovním životě. Nedokáži si představit, jak těžké pro Vás musí být zkouškové období. Nebojte se a lékaře navštivte. Přeji hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam