Psychosomatické obtíže

Dobrý den, pred 7 lety jsem zažila záchvat, který se projevoval bušení srdce, dušnost, špatné polykání, chvění žaludku, intenzivní strach, křeče rukou a brnění. Ráda vyšetření bez nálezu a později mi diagnostikovali zánět jícnu, který prý souvisí s psychikou. Poté jsem měla relativní klid, nějaké prášky na žáhu, začala jsem pracovat na sobě. Nyní záchvat udeřil znovu a najednou častěji. Vždy mi začíná chvění břicha, bušení srdce, strašný strach, pláč, bezmoc. Často pociťují i přes den tlak v břichu, nadýmání, pocity na modlení, tepání pořád se pozoruju. Ten stav je tak zvláštní, že ani nevím, jak jej popsat přesně. Bojím se pít alkohol, kávu, sportovat. Je možné, že psychika opravdu může být, tak silná a projevy mohou i intenzivně přetrvávat? Řáda doktorů mi opakuje podobné diagnózy - úzkosti, panické ataky apod. Občas nevím čemu mám už věřit. Mockrát děkuji za odpověď a Váš čas.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, řadou výzkumů je prokázané, že duševní a tělesné pochody jsou provázené. Při některém typu onemocnění více a při jiných méně. Označení potíží za psychosomatické (je-li použito v přesném smyslu termínu) značí, že se na vzniku či udržování onemocnění výraznou měrou podílí jak psychická tak somatická složka. Proto bývá z hlediska léčby nejvhodnější intervenovat v obou těchto oblastech. (Z hlediska organizace léčby či přání pacienta to však mnohdy může být cesta komplikovanější.) Dále je pak možné (omlouvám se, že to komplikuji) aby se vyskytovalo psychosomatické či somatické onemocnění souběžně s psychickými potížemi – např. panickou poruchou nebo jiným typem úzkostí. To však na vhodnosti kombiance obou léčeb ani jejich organizaci příliš nemění. Poslední možností je, že se psychické potíže (typicky úzkosti či deprese) projevují na tělesné úrovni. V takovém případě je hlavní léčbou psychoterapie (či psychiatrické léky) a somatický lékař (např. praktik, internista) jen občas kontroluje, že nejde o běžné tělesné onemocnění. Ve vašem případě by tedy nejspíš bylo vhodné ujasnit s lékařem, zda je nejvhodnější kombinovat léčbu nebo zda se jedná o tělesné projevy psychických obtíží a podle toho zorganizovat léčbu, jak jsem dříve uváděl. Přeji, ať se vám podaří najít způsob jak obtíže učinně řešit.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Bohužel nemohu srovnávat se sebou. S tím, co popisujete nemám přímé zkušenosti. Ale obecně věřím, že psychosomatika je velice mocná. A pokud už to u sebe znáte, je podle mě pravděpodobné, že se to mohlo vrátit. Zcela chápu, že máte strach. A důvěřuji i Vašim lékařům. Že to může být úzkost, panická ataka. Já bych se zaměřila na obojí. Snažila bych se pracovat s tělem i duší. Věřím, že je to silně propojené. Neexistují pouze léky, ale i různé podpůrné metody. Dobrý spánek, vhodné cvičení, meditace. Terapie. Zapřemýšlela bych, co mi pomohlo naposledy a ještě jednou bych se poradila s odborníky. Jistě existuje nějaká cesta. Přeji hezký den.


Zpět na seznam