Realita je najednou jiná

Dobrý den, hledám slova kterými bych popsal to, jak se cítím. Je to pro mě hrozně těžké, protože se nedokážu v sobě vyznat a hledám odpovědi i v sobě samém. Poslední dny, teprve krátce, se jednoduše a zároveň složitě, cítím na dně. Realita je pro mě najednou jiná, okolní svět a lidi v něm. Jako bych kráčel po světě a nebyl jsem to už já. Jsem sice obecně citlivý člověk a mám své trápení jako každý jiný, nicméně nic takového jsem ještě nezažil. Po vybrečení se svět zdá stále stejný, dříve to pomohlo a fungoval jsem ve svém vnitřním světě v klidu a dá se říct i šťastně. Nyní mám ovšem pocity úplně jiné. Reaguju na podněty, ale připadám si nepříčetně. Dokážu říct co cítím, ale ani vypovídáním se nic nezlepší. Všechno jako by bylo jiné. Prosím Vás moc, vím že bych si měl na tohle najít psychologa a že to mohlo způsobit dlouhodobé vypětí, ale jestli pro tento stav nemáte alespoň přibližný název, charakteristiku, kterou bych si sám na internetu našel a trošku se v tom více sám prozatím prošťoural. Děkuji mockrát a přeji Vám krásný den.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se mi, že o kořenech potíží i o základním postupu uvažujete správně. Vaše vyšší citlivost a dlouhodobé vypětí mohou stát za tím co prožíváte. Mohou v tom hrát roli i další faktory, to by bylo vhodné prozkoumat ve spolupráci s psychologem / psychoterapeutem. S ohledem na to, že pomoc si sám zřejmě již delší dobu zkoušíte, považoval bych za vhodné, abyste navštívil odborníka. S návody a zkušenostmi z internetu „jak řešit problémy s..“ bych zacházel opatrně ze dvou důvodů – jednak je obtížné až nemožné se sebediagnostikovat (nelze být objektivní, chybí odborné znalosti), za druhé je většinou nemožné dát univerzální postup léčby. Z vašeho popisu odhaduji (potřeboval bych se podrobněji doptat), že zažíváte derealizaci. Nicméně to je jen popisný název jevu, podobně jako „zvýšená teplota“ nebo „bolesti hlavy“ a příliš to neříká o vzniku potíží ani léčebném postupu. Držím vám palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle vašeho popisu se mi především zdá, že jste opravdu přetažený a snaha řešit vše "prozatím sám" se mi proto zdá kontraproduktivní. Ze své vlastní zkušenosti totiž vím, že když se v jakémkoli problému příliš dlouho utápím, začnu se motat v kruhu a dostávat do stresující spirály - čím víc se snažím, tím víc to nejde a tím víc je mi hůř a hůř. Doslova jako bych ztratila schopnost vidět, co je nahoře a co dole, co je bílé a co černé, ze všeho mívám naprostý chaos. Někdy to u mě došlo až k tomu, co také popisujete, že jsem si připadala jako ve snu, jako bych v realitě nebyla přítomná zcela, jen nějak napůl. V takových chvílích mi nejvíc pomůže úplně ten proces zastavit, přerušit a vypnout. Což bylo v minulosti bez pomoci odborníka téměř neuskutečnitelné. Proto bych vám jako první věc doporučila pro změnu vaše problémy nechtít řešit sám, ale vzít si k tomu podporu zvenčí, nejlépe odbornou. Není na tom nic špatného, všichni to občas potřebujeme a může to pomoct věci uspořádat, zpřehlednit, vyznat se v nich a po nějakém čase zase postupně přebírat všechnu "práci" na sebe. Jestli to jen trochu jde, odložte řešení všeho, co vás trápí, na později a dejte si čas na získání odstupu. Uvidíte je pak daleko jasněji. A terapii jako způsob, jak zase nabýt pohody a lepší vlády nad svým životem, vám můžu jedině doporučit. Hodně štěstí a ať je vám brzy lépe.


Zpět na seznam