Rozdvojená osobnost

Dobrý den, již nějakou dobu podezřívám přítele, zda-li by nebylo možné, aby se u něj nějakým způsobem vytvořila/projevila/prohlubovala rozdvojená osobnost.Četla jsem sice, že o sobě osobnosti nevědí. To mám pocit, že to takhle bohužel v partnerově případě nefunguje, ale i když ho znám 5 let, nikdy se nechoval tak, jako nyní. Většinou jsou to intervaly tří dnů- tři dny mám pocit, že mluvím a žiju s někým jiným, než následující 3 dny. Říká mi jiné věci, má jiné názory, jinou povahu, jiné reakce. Jako bych střídala dva muže. Je nějaký způsob, jak se s tím dá pracovat ? Žádný traumatický zážitek pro vytvoření onoho "zlejšího já" ani jiný důvod nikdy neměl. Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tzv. rozdvojená osobnost (přesněji alterace osobnosti) je velmi vzácná psychická porucha, pro kterou je klíčové, že o sobě "osoby" navzájem nevědí. Z toho co píšete se mnohem pravděpodobnější jeví "obyčejnější" vysvětlení. Proměny a kolísání nálad, postojů a chování může být způsobeno řadou různých faktorů z nichž mnohé ani nemusí být psychickou poruchou v pravém slova smyslu. Například: důsledky vnějšího stresu nebo vnitřního konfliktu (nejsem schopný se rozhodnout, frustruje mě životní situace kterou nejsem schopný změnit apod.), užívání alkoholu, drog či jiné závislostní chování, kolísání nálad jako projev psychického onemocnění... Výčet možností zdaleka není úpný, ale bez možnosti rozhovoru nemá cenu více spekulovat... NA vašem místě bych asi partnerovi sdělil co pozoruji, i to , že o něj mám obavy. Pokud by mi své chování nedokázal přiměřeně vysvětlit, doporučil bych mu návštěvu odborníka (psychiatra či psychologa) a podpořil ho v docházení. Pokud si se situací nebudete vědět rady, můžete své chování a prožívání s psychologem konzultovat samozřejmě i vy. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vůbec si netroufám vám cokoli poradit, protože vidím příliš mnoho neznámých. Proč vás napadá psychická porucha jako důvod? Nemůže mít střídání nálad nějakou jinou příčinu? Je si váš partner vědom toho, že se chová střídavě tak odlišně? Vysvětlil to nějak? Bylo pro vás jeho vysvětlení nepřijatelné? ... Protože toto všechno se mi zdá důležité, asi bych na vašem místě nejdřív vyhledala rozhovor v nějaké poradně sama (nebo aspoň na telefonické lince), aby mi někdo pomohl vyznat se v celé situaci a aby se dalo aspoň trochu víc tušit, zda může jít o psychickou poruchu, nebo spíš o nějakou partnerskou komunikační past, do které třeba opakované padáte, nebo jiný důvod, proč partner pravidelně začne reagovat nepřátelsky, apod. Víc vám v tuto chvíli neumím poradit, vlastní podobnou zkušenost nemám.


Zpět na seznam