Samota alkohol strach 1

Dobry den,obracim se na vas s prosbou o radu.Jedna se o meho bratra,30 let.Je to fajn kluk.Ma introvertni povahu a nizke sebevedomi.Mel 2vazne nekolikalete vztahy,bohuzel s posledni pritelkyní dost komplikovaný,"oklepává" se z něj doposud.Bylo v něm hodně problémů,vážná nemoc přítelkyně, potrat,navíc temperament a bouřlivá povaha přítelkyne.Nakonec vztah ukončili.Bývalá přítelkyně si našla nového přítele nevalné pověsti a čeká s ním dítě.Bratr měl nejdřív pocit velké svobody a dle jeho slov,holku nechtěl aspoň rok vidět. Pak přišel první lockdown...bratr sám (poprvé v životě,od rodičů se rovnou stěhoval k přítelkyni). Většina jeho kamarádů jsou tatove od rodin,tak už mají jiné zájmy a nejsou už tak časově dostupní.Bratr začal žít jak pes samotář,bohužel svůj volný čas a prázdnotu začal vyplňovat alkoholem.Postupně si začal dělat kolem sebe barikádu, kontakty stáhl na minimum,jeho život se omezil na do práce z práce,dát si pár piv a pořád dokola. O víkendu už začne popijet pivo od rána,po obědě se prospi a pak znova... Začal se vymlouvat,když ho někdo někam zval nebo chtěl vytáhnout,přestal mít chuť vidět lidí nebo kamarády.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je mi sympatické, že hledáte způsoby jak bratrovi pomoc, zároveň si ale uvědomuji,že hlavní kroky záleží na jeho rozhodnutí. Z toho co popisujete se jednoznačným problémem jeví nadužívání alkoholu. Zvýšená vztahovačnost (až paranoidita), úzkosti, nezájem o další činnosti a kontakty mohou být jak přímým důsledkem alkoholismu, tak relativně samostatným problémem. Bez ohledu na přesnou etiologii však nelze předpokládat zlepšení, pokud bude bratr pokračovat v pití podobným způsobem. Doporučoval bych tedy začít návštěvou adiktologické či AT ambulance (obvykle je nutné objednání). Zde jsou schopni zhodnotit stav a doporučit vhodný způsob další léčby. Součástí léčby závislostí bývá i řešení přidružených potíží (např. úzkost, nízké sebevědomí, vztahové a komunikační potíže, deprese..), je tedy pravděpodobné, že souběžně bude docházet k řešení dalších problémových oblastí. Pokud bratr aktuálně není k návštěvě odborného zařízení motivován, můžete doporučit návštěvu svépomocné skupiny Anonymních alkoholiků, které fungují v řadě (i menších) měst. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jak sama píšete, je dobře, že má bratr na svoji situaci náhled a chce ji změnit, v tom ho podporujte. Protože bez jeho vůle a touhy po změně by bylo těžké až nemožné něco měnit. Myslím, že programy pro odvyknutí závislosti na alkoholu jsou hodně i o psychoterapii, kde se dá napravit i příliš nízké sebevědomí a sebeúcta, ono to spolu hodně souvisí. Nemám osobní zkušenost se závislostí, ale mám v okolí několik lidí, kteří se závislosti (na alkoholu nebo na drogách) dokázali úspěšně poprat a jsou důkazem, že to jde. Dobrou pověst myslím mají Anonymní alkoholici, ale raději vás odkážu na odbornou radu, kam se nejlépe obrátit. A moc vám i bratrovi přeji, ať najdete cestu z potíží ven.


Zpět na seznam