Sebevražedné sklony

Udělal jsem opravdu hroznou věc, měl jsem pohlavní styk s nejlepší kamarádkou mojí manželky když byla opilá, ráno jsem se za to tak styděl, že jsem to řekl mojí ženě i nejlepší kamarádce. A po téhle odporné věci co jsem udělal se mi začali vracet sebevražedné myšlenky i myšlenky z minulosti co se stali a zanechali na mě šrámy jako např.: že mi umřel děda v Srpnu a já ho ani nenavštívil před jeho smrtí. Mám vážně často myšlenky na sebevraždu, jednou jsem držel nůž v ruce a chtěl si podříznout žíli v tom přišel můj nejstarší syn naštěstí jsem ten nůž rychle dal pryč tak nic neviděl, ale tyto sebevražedné myšlenky přetrvávají co bych měl dělat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel řada z nás (možná i většina) někdy v životě udělá závažné chyby nebo nějakým způsobem selže. Osobně považuji za důležité a správné se k tomu postavit čelem, vyvinout aktivitu na zmírnění následků a snažit se vyvodit ponaučení, abych podobné chyby neopakoval. Stud a pocity viny jsou mnohdy logickým průvodcem a jasnou informací, že jsem udělal něco v rozporu s mým přesvědčením. Ve svém důsledku nás chrání před tím, abychom takové chování opakovali, mohou však být trýznivé. V takto vyhrocených chvílích mi přijde důležité se zastavit, vyhnout se vršení dalších chyb (akce které mohou ublížit lidem kolem mě nebo mohou být nevratné), zklidnit se a promyslet další postup. K tomu je nezbytný určitý odstup a nadhled - čehož je ale zároveň v zahlcení aktuálními událostmi obtížné dosáhnout. Výraznou pomocí může být sdílení v bezpečném a přijímajícím vztahu. Pokud takové vztahy okolo sebe nyní nemáte, je vhodné obrátit se na odbornou pomoc - psychoterapeuta, krizové centrum, linku důvěry. V případě, že se myšlenky na sebevraždu nezmírnily a jsou více než jen obecnou úvahou, nebo dokonce hrozí realizací, doporučoval bych kontakt s odborníky bez zbytečných odkladů (obraťte se na linku důvěry či krizové centrum). Nemohu vědět, co všechno tyto události ve vašem životě změní a jaký vliv budou mít na váš manželský vztah. Dost možná budete oba s odstupem pár let, vzpomínat na současnost jako na strašně nepříjemné a náročné období, které jste nakonec zvládli (ať již spolu nebo bez sebe..). Jsem naopak velmi jistý, že aktuální stav se v průběhu času změní - bude to jiné za týden, za měsíc, za půl a víc roků. Také si jsem jistý tím, že sebevražedný pokus by byl další věcí (a myslím že mnohem závažnější), kterou byste svým blízkým ublížil. Držím vám palce, přeji vám všem, ať vše nakonec zvládnete. Nepochybuji, že je to těžké, ale určitě je to možné. Hodně štěstí!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Každý z nás někdy chybuje a velmi oceňuji, že jste o svém pochybení s oběma ženami otevřeně hovořil. Neznám vás a mohu usuzovat jen z těch pár řádků, které jste zde vložil. Působíte na mne však jako člověk, který se upřímně snaží žít dobrý život, ale nejspíš si s sebou nesete mnoho zátěže z minulosti, mnoho nejistot, bolestí a možná i traumat. Mně osobně v orientaci v životě i v sobě samé nesmírně pomohla psychoterapie. Terapeut se může stát vaším průvodcem a vaší oporou. V terapii si lze zpracovat mnoho věcí, které pak nemusí zatěžovat náš partnerský život a vztahy s nejbližšími. Pokud by však vaše sebevražedné sklony byly opravdu silné a nadále přetrvávaly, je třeba vyhledat okamžitě psychiatrickou pomoc a vaši silnou nepohodu řešit léky. Hlavně na to nezůstávejte sám! Přeji vám mnoho sil a brzkou úlevu.


Zpět na seznam