Skoro žádná snaha nalézt si partnerku

Dobrý den, mám dotaz, může nemoc, v mém případě schizoafektivní porucha, mít vliv na minimální zájem o to mít partnerský vztah? 22 let jsem bez holčiny, nemoc mám stejnou dobu. Nebo je to i mým naturelem? Pravdou je, že krátce před nemocí jsem byl velmi krátce ženatý a záhy se rozvedl. Je možné, že jsem na ženy podvědomě zanevřel. Faktem je, že mé prožívání a pociťování je utlumené. Teprve nyní se nějak snažím holčinu najít. Už nechci být tak úplně sám. Jen mám obavu, jak se mi vůbec za všech těchto okolností podaří vztah navázat a udržet. S pozdravem Roman.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Romane. Duševní onemocnění může mít vliv jak na pociťovanou potřebu partnerského vztahu, tak schopnost ho navazovat a udržovat. Stejně tak je ale pravda, že i někteří lidé, kteří zkušenost s onemovněním nemají, potřebu navázat partnerský vztah nepociťují, někdy v tom hrají roli i zklamání z předchozích pokusů. Co v tom je významným faktorem ve vašem případě si na základě pár řádků netroufám spekulovat. Pokud se nyní váš postoj mění, je možné změnit i způsob chování – jít seznámení naproti a zkusit vztah navázat. Pokud se v tom cítíte nejistě (což se mi zdá pochopitelné), můžete podporu získat jak u lidí kteří jsou vám blízcí, tak prostřednictvím psychoterapie. Přeji hodně štěstí!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na vlastní kůži i ze zkušeností mých klientů vím, že psychické onemocnění může opravdu intenzivně měnit schopnost navazovat a udržet si vztahy. Člověk také může pociťovat úbytek energie, skleslost, uzavřenost. To vše je pak překážkou pro aktivní hledání vztahu. Je skvělé, že nyní tuto touhu po lidské blízkosti opět cítíte. Zda se vám podaří vztah udržet se asi nedá předem odhadovat. Je třeba to zkusit, jít do toho s nadějí a s otevřeným srdcem. Přeji vám hodně štěstí při hledání spřízněné duše.


Zpět na seznam