Smutek

Dobrý den, potřebuji se svěřit někomu jinému než kamarádkám, protože si to nechci moc připustit, že bych mohla mít psychické problémy. Po porodu dcery před dvěmi měsíci jsem vše viděla růžově, hned jsem jí milovala, přítel mě požádal o ruku a myslela jsem si, že mi srdce praskne láskou k oboum. Ale teď začínám mít potíže konkrétně, když jsem sama doma a přítel si jde na pivo a já dám dítě spát a když nemám nic akutního na práci, tak pak sedím a nechápu, proč mám být sama a je mi smutno a někdy i brečím a říkám si proč s námi nechce být a druhý den jsem nepříjemná na něj. A i s usínáním mám problémy. Dříve mi to nevadilo, že si šel posedět s přáteli, ale teď mám pocit že trpím, když se jde bavit a já jsem doma. Asi mi přijde, že nebere tolik zodpovědnosti na sebe a čekala jsem větší změnu porodu. On nechápe co se mnou je a já popravdě také moc ne. Říká mi, ať mu nechám své mléko v mrazáku a jdu se také bavit, ale já vůbec nemám potřebu. S kamarádkami se vídám přes den a momentálně kojím, takže alkohol si stejně nedávám, tak nemám potřebu vysedávat někde večer. Když je partner v práci, tak je to úplně něco jiného, je to v klidu a já jsem taky s kamarádkami, takže to mi nevadí a utíká mi to. Oba malou milujeme to vím a nedávám jí to za vinu, naopak k ní mám blíž a blíž, když jsem s ní skoro furt. Trápím se a nevím co s tím mívám to 1-4x týdne, podle toho kolikrát je partner na pivu. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, narození prvního dítěte je změna, která výrazně mění život v řadě různých oblastí. V některých přechodně, v jiných dlouhodobě či trvale. Dva měsíce od porodu je krátká doba na vstřebání této proměny, ač jste si možná řadu věcí dopředu představovala nebo promýšlela. Svou roli hrají i hormonální změny, které mají na prožívání významný vliv. Jsem si jistý, že za další 2 měsíce, půlroku či rok, bude vaše situace i prožívání vypadat jinak. V tuto chvíli bych považoval za užitečné, abyste se snažila své prožitky a potřeby respektovat. Abyste o nich otevřeně komunikovala s partnerem a hledali jste společně uspokojivé řešení. Chápu, že se můžete cítit osaměle. Jak by podle vás mohlo vypadat řešení, které by zohlednilo vaše potřeby, potřeby partnera i potřeby dcerky? A jak by to mohlo vypadat podle partnera? I v případě, že necítíte potřebu „jít večer vysedávat“, mohlo by pro vás být občerstvující strávit určitý čas po svém. Někoho více nabije setkání s přáteli, jiného sport, meditace, četba knihy, nebo si jen v klidu „lelkovat“… Čas, který nabízí partner, můžete využít k experimentu, co vám nyní dělá dobře. Možností je i to, že čas strávíte všichni společně a vyrazíte třeba na procházku nebo výlet. V tuto chvíli nemám dojem, že se ve vašem případě jedná o psychickou poruchu. Tipuji, že kdybyste mezi maminkami ve svém okolí udělala průzkum, zjistila byste, že řada z nich obdobné potíže někdy měla. Možná byste byly schopné se vzájemně podpořit nebo sdílet zkušenosti, jak takové situace zvládat a řešit. A pokud by snad potíže přetrvávaly další měsíce, nebo se zhoršovaly, můžete využít odbornou pomoc (psychologa, rodinnou poradnu apod.). Držím vám palce a přeji, ať jste vy i vaše rodina spokojená.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je to už dávno, co byla moje dcera malá, ale přesto si myslím, že podle vašeho popisu se nemusíte hned obávat duševní poruchy, spíš bych řekla, že jste si ještě s partnerem nenastavili nové zvyky v situaci, kdy spolu máte dítě. Je to velký zásah do režimu, na který jsme všichni před rodičovstvím zvyklí. Najednou se skoro nic neřídí podle nás, ale téměř výhradně podle dítěte. U matky samozřejmě daleko víc než u otce. Je normální, že se vám ani večer nikam nechce, z vašeho popisu si to dovedu přesně představit, měla jsem to podobně. Možná změna ještě tolik nedolehla na vašeho partnera, pokud chodí i 4 x týdně večer pryč, zdá se, že žije ještě ve "starém pořádku věcí". Zkuste s ním komunikovat o tom, že byste ho teď potřebovala víc doma, že si možná chcete užívat pobývání společně v blízkosti dítěte, že chcete víc sdílet, co jste každý sám přes den zažívali, že nechcete být často večer s dítětem sama... A dejte tomu čas. Snad postupně najdete nový režim, ve kterém vám všem bude dobře. Držím palce.


Zpět na seznam