Snění

Dobrý den, ráda bych se vám svěřila s mým problémem v oblastí spánku a snění. Za jednu noc se mi pokaždé zdá minimálně jeden sen. Momentálně si ani nevzpomenu, kdy naposled se mi nic nezdálo. Někdy se mi zdá sen, který mě probudí. Následně pak znovu usnu a zdá se mi další. Poslední dobou se ani nebudím a zdají se mi sny po sobě. Když se s tím někomu svěřím, většinou jen vrtí hlavou, takže jsem usoudila, že normální je asi jeden za noc s tím, že se střídají jak bezesné tak snové noci. Mé sny bývají většinou různé, žádná převaha nočních můr. Doposud mi to přišlo jen zajímavé, dokud se mi to nezačalo plést i do reálného života. Poslední dobou začínám mít sny tak podobné realitě, že pak nedokáži rozlišit, co jen sen a co je reálná vzpomínky. Uvedu příklad. V práci jsem slíbila kolegyni, že za ní na druhý den přijdu dořešit nějakou záležitost. Tu noc se mi zdálo o tom, že jsem za ní šla a vyřešily jsme to. V reálném životě jsem to pak měla za hotovou věc, dokud pro mě kolegyně nepřišla s tím, kde vězím. A to je jeden z mnoha případů. Lidé si o mě myslí, že jsem zapomnětlivá, přitom jsem naopak velmi pořádná. Začala jsem si pro jistotu věci zapisovat a dokud je nemám přeškrtlé, tak se nestaly. Přesto bych se s tímto problémem ráda poradila u vás. Je takové nadměrné snění normální? Je normální plést si sny s realitou? Jak proti tomu bojovat?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak živé a časté sny jsou, je značně variabilní a existuje řada lidí, u kterých je spíše vyjímka, pokud sen nemají (respektive si ho nepamatují). Většině lidí se někdy stalo, že byl sen natolik živý, že přes den váhají, zda se něco událo, nebo se jim to zdálo. Frekvence takových "mýlek" může být zvýšená v náročných obdobích, například v důsledku psychického či fyzického vypětí či intenzivních zážitků. Obvykle se však jedná o události které nevedou k zásadním životním potížím a jsou podobné zapomínání z "roztržitosti" (např.: "myslel jsem si, že už jsem mu volal .. dal si to do tašky.."). Z vašeho psaní nedokáži odhadnout, nakolik to působí reálné potíže vám. Pokud cítíte potřebu to cíleně řešit, zkusil bych nedříve změny v uspořádání spánkových návyků (doba usínání a probouzení, změna činnosti a rituálů před spaním, zvýšení fyzické aktivity přes den apod.). Pokud by to ke zlepšení nevedlo, konzultoval bych situaci s psychiatrem, neurologem či přímo v ordinaci zaměřené na poruchy spánku. Ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nejsem žádná odborník na spánek a snění, ale z obecného povědomí i z vlastní zkušenosti vím, že spánek se během každé noci odehrává v různých fázích, které se střídají. V některých fázích se nám sny zdají více, v jiných je naopak spánek bezesný. Pamatujeme si jen ty sny, ve kterých se probudíme. Spoustu snů ihned zapomínáme. Znám ten pocit, kdy se probouzím z tak sugestivního snu, že se mi jen stěží rozlišuje, co je sen a co skutečnost. I já se setkávám s tím, že se ve snech odráží realita toho, co právě v životě prožívám, to je naprosto běžné. Na vašem místě bych asi zkusila víc odpočívat, relaxovat, sportovat.. dělat vše, co vám pomáhá v duševní stabilitě a dobrém životním pocitu. Pokud by vaše obtíže a pochybnosti ohledně snění přetrvávaly delší čas, asi by bylo na místě vše osobně probrat s nějakým odborníkem - v osobním rozhovoru je přeci jen snazší vše rozebrat podrobněji. Přeji vám jen vše dobré a také osvěžující klidný spánek.


Zpět na seznam