Sny které se plní

Dobrý den. Mam takový problém. Ve spánku mám sny ktere jsou tak intenzivní že si je do detailu pamatuji po probuzení. A vetsina z nich se do dvou týdnů až pul roku stanou ve skutečnosti ty veci o kterych se mi zdá. Například autonehoda, výpoved v práci, sms o rozchodu kde byl videt presne cas 17:00 a tak presne ta SMS od byvaleho přisla, nenoc atd. Vetsinou jsou to teda negativní veci. Proto mam uz pred spaním onavu co se mi bude zdát. A pak to nepříjemné očekávání kdy a zda to opravdu zas prijde i ve skutečnosti. Je to nějaká zvlastní funkce mozku nebo jsem divná? Opravdu je to tak ale. Předpověděla jsem udalosti i lidem v okoli. Ale je to pro me spis psychická zatez kdyz ,,vím" co bude. Co s tím??
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, říci, co se vám to přesně děje, takto na dálku nedokážu. Navíc si myslím, že ve vysvětlování neobvyklých jevů hraje roli i to, jaké máme o světě přesvědčení a jací jsme. Řadě lidí se občas stane něco, pro co nemáme jednoznačné vysvětlení ve smyslu "vědeckého chápání světa". To, jak si takovou událost vysvětlíme a jak ji dotyčný prožívá může být velmi různé. Zdá se mi pochopitelné, že s tím může být spojena i nejistota či napětí. Myslím, že způsob, jak s takovým neobvyklými situacemi zacházet musí být odvozený od individuálních potřeb, zkušeností, životního a filosofického přesvědčení. Tedy, že neexistuje šablona či návod. Za užitečné bych považoval nalezení takového postoje, který vám umožní tyto děje přiměřené zasadit do vašeho životního kontextu tak, aby vám neškodily a ideálně i pomáhaly. Pro mě by to mohlo znít například: „intuitivně si ve snu uvědomuji, co mi hrozí. Je to však jen možnost. Díky tomu mohu zvážit, co udělat pro to, abych se nechtěné variantě vyhnul, její následky zmínil, či se na ni nachystal.“ Zároveň je však třeba myslet na to, aby se život nestal otrockou reakcí na takové obavy. I na to, abychom z těchto „myšlenek na obávanou možnost“ neudělali proroctví, které sami naplníme. (Budu-li věřit tomu, že se semnou přítel za chvíli rozejde, stěží budu do vztahu investovat jako když věřím v jeho perspektivu. Nebo mě to naopak může vést k nepřiměřenému chování ve snaze vztah zachránit. Obojí pak může přispět k rozchodu.) V prozkoumání a uchopení těchto neobvyklých zážitků vám může být nápomocna psychoterapie. Obecněji pro vás mohou být užitečné techniky, které trénují cílenou práci s pozorností – relaxační techniky, mindfulness, cvičení typu jóga nebo tai-či apod. Ať se vám daří!
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si představit, že je to pro vás nepříjemné! Nedávno jsem měla velmi živý sen, při kterém jsem sama sebe zároveň zkoumala, zda jsem se nezbláznila, protože jsem současně byla docela jistě i vzhůru a snu oponovala, že to tak není. Byl to velmi neobvyklý zážitek a donutil mě hledat pojem lucidní snění a věci kolem toho. O prognostických snech psal mj. i C. G. Jung. Věřím, že mnoho věcí, které zatím moc neumíme vysvětlit, existuje. Na vašem místě bych se nejdřív snažila tento dar (ať už je odkudkoli) brát jako dobro, jako upozornění a varování, které vám dává čas se připravit, zároveň (což už bude asi těžší) zkusit převést toto varování do roviny možnosti, tedy nepodléhat jeho předurčení a zkusit děj ze snu odvrátit. Píšete, že se vám plní negativní sny? Ať už je to jen dojem (protože to nás hodně zasáhne) nebo fakt, tím spíš bych se snažila svou vědomou pozornost obracet na všechny dobré věci, které v životě máte - aby se vaše mysl nezačala stále točit jen kolem toho nepříjemného. Nevím, jestli to pomůže, ale zkusila bych k celému jevu přistupovat s vděčností (protože nakonec takový luxus vědět věci předem přece není běžný), ale stejným směrem jako vděčnost vysílat i prosbu, aby se věci ve skutečnosti děly nějak lépe. Často mi pomohly knihy o duchovním rozvoji, ale ne všechny jsou opravdu dobré a ne každý rád čte. Proto jsem se tu snažila napsat aspoň nějaké nápady, jak bych se ve vaší situaci pokoušela chovat a přemýšlet. Kéž by vám to pomohlo. Držím palce.


Zpět na seznam