Sociálna fóbia a VS
Dobrý deň ,stále som bola viac utiahnutá ,introvertná ,ale dalo sa to zvládať. Od kedy som začala chodiť na vysokú školu ,viac menej z donútenia rodičov, moje problémy sa veľmi zhoršili.Mám stres ísť do školy hoci len sedieť v miestnosti plnej ľudí a vôbec niesom schopná rozprávať a zapájať sa,no mám problém aj ráno vstať a ísť tam.Mávam tráviace problémy,búšenie srdca,ťažko sa mi dýcha ,je mi veľmi teplo a potím sa najmä keď na mňa niekto zameria pozornosť. Neznášam miestnosti,kde je veľa svetla, teplo,veľa ľudí a nemám možnosť úniku.Je to veľmi nepríjemné.Tieto problémy mávam aj v kaviarňach,reštauráciách a podobne.Tieto miesta už vôbec nenavštevujem.Som stále doma, sama. Všetkému sa vyhýbam a nedokážem normálne fungovať.Pričom mi nevadí sa porozprávať s niekým napr. vonku alebo niekde,kde nieje až tak teplo napr. ak je otvorené okno alebo s niekým kto pozná moje problémy taktiež mi pomáha studená voda vo fľaši v ruke. Stroskotal mi na tom aj inak dobre fungujúci vzťah.Začala som mávať posledné mesiace aj závrate,pocit na opadnutie na ulici v obchode.U psychológa som bola zatiaľ raz, potvrdil mi sociálnu fóbiu. Antidepresíva brať nechcem. Prosím poraďte ako s tým žiť.V prvom rade ma napadá hlavne ukončiť školu,je to totiž asi môj najväčší problém ,no rodičia o tom nechcú ani počuť a nútia ma.Úplne najviac mi vadí to potenie je to veľmi nepríjemné ,mám pocit že je všade teplo a dusno. Ďakujem
Michael Kostka
Odpověď odborníka:
Dobrý den, ptáte se na radu, jak s popisovanými problémy žít, ale raději bych vám napsal, jak je tyto problémy možno řešit a léčit. Šance na výrazné zlepšení je vysoká i když to nebude za týden. V léčbě fobií a úzkostí je podle řady studií nejúčinnější kombinovat psychoterapii a farmakoterapii. V psychoterapii je možné kromě klasické ambulantní péče (obvykle 1 sezení týdně) volit i způsoby intenzivnější, často přímo zaměřené na vaši problematiku. Ty přinesou výsledek rychleji - jde obvykle buď o denní stacionář nebo pobytový program. O možnostech ve vašem regionu se poraďte s psychologem u kterého jste byla, případně s jiným odborníkem (psychiatr, linka důvěry..).
Ve farmakoterapii jsou obvykle používána antidepresiva, případně na přechodnou dobu doplněna o léky na úzkost (anxiolitika).
Mohu jen hádat, proč přesně se léků obáváte, ale ze zkušeností mých klientů vím, že vhodně zvolená antidepresiva jsou v obdobných případech významnou pomocí a úlevou, a že se jedná o léky, které je v případě potřeby bez větších rizik či komplikací možné užívat i řadu let. Doporučil bych vám, abyste se s psychiatrem o možnostech medikace alespoň poradila, rozhodnutí zda budete léky užívat je nakonec vždy na vás.
S rozhodnutím ukončit VŠ to nevidím tak jednoznačně. Na jedné straně je pravda, že vysoká míra stresu úzkosti zhoršuje a že máte možnost se rozhodnout podle sebe. Na straně druhé, opakované vyhýbání se stresujícím podnětům vede k tomu, že se úhybná reakce fixuje a fobické úzkosti prorůstají do dalších a dalších oblastí života.. (Více se můžete dozvědět v příručkách pro pacienty, které lze nalézt i na netu - např. od Jána Praška). Další zajímavé podněty vám píše peer poradkyně.
Držím palce
Agáta
Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že když vás rodiče do něčeho nutí, že vám to může zhoršit nějaké již existující problémy. Nicméně i tak si myslím, že může mít smysl školu dokončit, případně změnit na jinou, nebo si uzpůsobit podmínky studia.(dálkové studium, individuální plán) Na vašem místě bych asi medikaci nezavrhovala, i když chápu důvody, proč se lékům vyhýbat, myslím si, že ve vaší situaci bych je zkusila. Některá antidepresiva tlumí i úzkost. Neznamená to, že je musíte brát celý život. Všímáte si, za jakých situací je vám lépe. (čerstvý vzduch) Zkuste zjistit, zda je takových věcí víc, pracujte s nimi. Když je vám opravdu zle, můžete se místům, které nemáte ráda, vyhýbat, když je vám lépe celkově, zkusit se tomu vystavit. Třeba časem zjistíte, že už to není tak zlé. Nevzdávejte se.
Zpět na seznam