Sociální fobie

Dobrý den. Trpím sociální fobií, ale už asi dva měsíce se s ní léčím. Je mi 17 let a bohužel nedokážu zvládat školu. Jsem výborná studentka, učení mi problém nedělá. Nedokážu však snášet kolektiv. Vždy mám šílený strach a stres, co všechno by se za těch šest sedm hodin mohlo přihodit. Zda mě vyvolají či budeme pracovat ve skupinách. Je to šílené... Přemýšlela jsem o IVP. Mám na něj s tímto problémem nárok? A také jsem se chtěla zeptat zda je normální, že některé dny zvládnu jen s minimálním stresem (bez stresu a strachu to není nikdy) a někdy je strach a úzkost tak silná, že do té školy prostě vkročit nemohu, i když si vezmu Neurol. Je to normální projev soc. fobie? Moc děkuji za odpověď. Anna
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je dobře že jste své problémy se socální fobií začala řešit. To, že je míra příznaků proměnlivá, jak popisujete, není nic neobvyklého. U řady výkyvů je možno postupem času vystopovat souvislosti a pravidelnosti. V tom (i řadě dalších věcí) by vám pomohla psychoterapie, kterou často bývá vhodné farmakologickou léčbu doplnit. (A pokud kromě psychiatra nedocházíte i k psychoterapeutovi, velmi bych vám to doporučil, protože může ke zlepšení velmi výrazně přispět.) K hlavní části dotazu: IVP předpokládám znamená individuální vzdělávací plán. Nepracuji ve školství ale ve zdravotnictví, proto možná nepoužiji přesné termíny, nicméně princip by měl být následující. Pro školu je v případě studentů se specifickými vzdělávacími požadavky/ potřebami směrodatné (a snad i závazné) doporučení Pedagogicko-psychologické poradny. Nevidím důvod, proč by na základě vaší zdravotní zprávy a rozhovoru s vámi, neměla poradna doporučení vydat. Jaká bude jeho podoba - například návrh alternativních postupů prověřování znalostí, forma docházky atd. je v kompetenci poradny. Nejvhodnější by zřejmě bylo začít rozhovorem s kompetentním zástupcem školy (třídní, výchovný poradce) a domluvit se, co je pro to z hlediska školy potřeba. Následovat pravděpodobně bude objednání do Pedagogicko-psychologické poradny. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Se sociální fobií nemám osobní zkušenost, mojí diagnózou je bipolární porucha. Určitě Vám na Váš dotaz poskytne relevantní odpověď náš odborný poradce. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam