Sociální fobie

Dobrý den. Nejspíš trpím sociální fóbií. Na střední škole, ve třeťáku to propuklo na plno. U zkoušení před tabulí jsem se mnohdy klepal jako bych měl Parkinsona, potil se jak prase a hlas měl rozechvělý jako holčička. Bál jsem se koupit si jízdenku v autobuse, strach jíst s více lidmi (i s rodinou) i třeba hrát karty v hospodě. Po maturitě jsem odmítl slušné zaměstnání v kanclu, měl strach jít na rande a celkově se cizím lidem spíše stranil. Po pár letech života v podřadné práci a strachu z lidí mi byla nabídnuta lepší práce v kanclu a já si řekl, že do toho půjdu. Přestal jsem hulit trávu, úplně se vyprdl na alkohol, začal více sportovat a hned to bylo lepší. Dokonce jsem si našel holku. Už dobré čtyři roky jsem neprodělal záchvat sociální fobie. Nedávno mě však kamarád požádal, abych mu šel za svědka na svatbu a mě se zmocnil strach. Strach z obřadu samotného, z toho že tam budu sedět přede všemi a můj mozek si semnou začne pohrávat, začne mi lítat hlava nahoru dolu jako bych měl Parkinsona a čím víc budu tušit, že to lidé za mnou vidí, tím horší to bude. Z toho že se tam budu muset přede všemi podepsat a nedej bože aby po mě chtěli přípitek. Třeba to vše dopadne dobře a já ty situace ustojím, ale doslova mě ubíjí, že se ve mě probudil takový strach, ačkoli si uvědomuji, jak irelevantní to celé je. Čeká mě po letech vážnější situace a já jí přijímám nezdravě a to bych chtěl požádat přítelkyni o ruku. Chci se toho prostě navždy zbavit. Za jakoukoli radu děkuji. Jirka.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Jirko. Na základě uváděného nemohu vyloučit že máte, či jste měl, potíže se sociální fobií. Nicméně ve vašich potížích před lety mohly hrát roli i další faktory - např. konopí, alkohol, to jaká byla ve škole atmosféra, jak jste byl připraven atd. Pokud se vám 4 roky daří potíže zvládat, myslím že máte řadu poznatků o tom, co vám pomáhá. Navíc již nejste ve stejné situaci jako tenkrát ani nejste stejný. Pro zvládání úzkosti v náročných situacích může být vhodné domluvit si nějakou formu podpory, svěřit se se svými obavami. Uvolnění přispívají i tělesné aktivity - sport, jóga, tai-či.. Někdy bývá podpůrné se na mimořádnou situaci připravit nebo jí nacvičit. Mnohdy (a pro mnohé) bývá pomocí humor, někomu pomůže domyslet si katastrofický scénář do konce a všech podrobností. (Obvykle lze dojít k tomu, že i nejhorší variantu lze přežít a kromě chvilkového pocitu trapnosti zbyde veselá historka, nebo něco, co za krátkou dobu upadne v zapomnění.) Mně osobně na trému při veřejném vystupování nejvíce pomáhá otevřenost - sobě i posluchačům nahlas přiznat, že jsem teď ze situace nebo množství lídí nervózní, a že se možná zakoktám, něco popletu nebo zrudnu. Jakmile to vyslovím (někdy se tomu ostatní zasmějí), tak je ze mě velká část napětí pryč. Pokud vám tyto postupy nebudou fungovat, můžete navštívit některý z kurzů komunikace či asertivity, nebo navštívit psychologa či psychoterapeuta. Ať se vám daří!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, se sociální fobii vlastní zkušenost nemám, mojí diagnózou je bipolární porucha. Vaše potíže by mohly podle mého názoru příznakům této poruchy odpovídat, ale už jste je před čtyřmi lety dokázal zvládnout. Myslím, že by současné obavy, strach ze strachu mohly pramenit z nepříjemných vzpomínek na minulé zážitky. Připomíná mi to moje zkušenosti s velkou trémou, kterou jsem kdysi mívala na vysoké škole a kterou se mi podařilo překonat, když jsem začala učit. V průběhu času se mi tréma někdy vracela, ale ne už v takové míře. Často v situacích, když jsem si ji sama přivolala tím, že jsem si vzpomněla na některé situace v minulosti. Nevím, jestli se dá Vašich potíží navždy zbavit, ale věřím, že lze jejich projevy zmírnit. Na Vašem místě bych vyhledala odbornou pomoc psychiatra/psychoterapeuta. Můžete spolu najít způsob, jak Vaše potíže řešit a vyvarovat se dalšímu případnému trápení v budoucnosti. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam