Sociální fobie,úzkost

Dobrý den, trpím sociální fobií už od malička, mám strach z lidí a bojím se někam chodit, poslední dobou mi přijde, že se to zhoršuje, začala jsem mít úzkosti a mnohdy ani nevím z jakého důvodu a chci to nějak řešit, prosím o radu.. Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vhodné by bylo abyste vyhledala ambulanci psychiatra či klinického psychologa. Při léčbě úzkostných obtíží se používá buď psychoterapeutických postupů nebo psychiatrických léků, často bývá vhodné tyto postupy kombinovat. Jako velmi účinný doplněk se mnohdy osvědčují relaxační techniky. Ve většině případů dokáže odborná péče výrazně pomoci. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mám za to, že při sociální fobii a úzkostech byste mohla mít značný prospěch z nějaké formy psychoterapie. Vím, že obecně se doporučuje vystavovat se tomu, čeho se bojím; jaksi to nacvičovat postupně. Jedna psycholožka mi radila vystavovat se tomu, čeho se bojím tehdy, když cítím, že bych to mohla zvládnout, naopak, když cítím, že jsem ve špatné kondici duševní, tak se tomu spíše vyhnout. Možná by Vám i pomohlo chodit někam s někým v doprovodu, nemáte-li s kým, zkuste kontaktovat terénní službu pro duševně nemocné, někoho, kdo by Vás mohl doprovodit k lékaři, na úřad, apod.; nebo i třeba na kávu. Nebo si to můžete vyzkoušet postupně dávkovat. (projít se nejprve po domě; vyjít z domu na ulici; jít na procházku; jít na nákup .........atp.) Možná, že na některé druhy úzkostí mohou pomoci antidepresiva, ty může předepsat nejlépe psychiatr, nebo i praktický lékař. Držím palce.


Zpět na seznam