Sociální fóbie?

Dobrý den. Poslední dobou, prožívám těžké chvíle. Už od dětství brečím kvůli každé kravine. Na střední se to zlepšilo, ale v třetím ročníku se to vrátilo a i s ostatními problémy, které jsem se snažila nevnímat. Jako komunikace s lidmi, čtení, psaní před ostatními a vlastně vykonávat jakoukoli činnost, strach z nových věcí a tak dále. Když jsem na konci třetího ročníku dělala závěrečné zkoušky, tak jsem se rozbrecela (na odborné zkoušce i na ústních). Naučená jsem byla, odpovědi věděla, ale celá jsem ztuhla a nebyla jsem schopná slova. Na nový školní rok jsem nastoupila na nádstavbu a asi před 3mi měsíci jsem udělala "menší" scénu na tělesné výchově, od té doby jde vše z kopce. Brečím, srdce mi buší, špatně se mi dýchá, je mi zle, pořád přemýšlím co si o mě ostatní myslí,kontroluji se co říkám. mám strach, že se mi to (ja tomu říkám scéna) zase stane, že od nepříjemné situace uteču, rozbrecim se a vybucnu a začnu křičet. Hledala jsem na internetu různé nemoci a fobie. Nejdřív jsem si myslela, že trpím hysterii, ale takové ty velké scény se mi za život stali asi tak 10x. Takže jsem nakonec přišla k závěru, že trpím SF. Momentálně jsem ukončila studium, protože jsem to tam už nezvládla. Našla jsem si, po dlouhém rozmýšlení, brigádu ze které mě bezdůvodně vyhodili a teď všechen ten stres okolo toho prožívám znovu a je to horší než prvně. A tak se vás prosím ptám, jestli to co jsem napsala, a doufám, že je to srozumitelné, sedí na Sociální fobii. Děkuji za odpověď :)
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na základě toho co uvádíte, považuji sociální fobii za diagnózu možnou. Další variantou může být některá z dalších podkategorii fobických či úzkostných poruch. Pro přesnější stanovení je nezbytný diagnostický rozhovor, nicméně léčebné postupy jsou téměř totožné. Používají se psychiatrické léky či psychoterapie, dle řady výzkumů je nejúčinnější oba tyto přístupy kombinovat. Více informací lze nalézt například na našich webových stránkách v sekci "O nemocech - neurotické poruchy". Vhodné by tedy bylo, abyste vyhledala psychiatra či psychologa a poradila se o dalších možnostech. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že máte zájem i o názor peer poradce, i když je Vaše otázka spíše pro odborníka. Stanovení konkrétní diagnózy bych rozhodně nechala na něm. Zažila sem podobné situace, sice ne v takovém rozsahu jako Vy a vím, jak je to nepříjemné. Pro mě to byla spíš tréma, strach vystupovat před větším publikem apod. S tím jsem si dokázala nějak poradit a přesto, že se s tím někdy setkávám i nyní, nezasahuje do podstatně do mého života. Musela jsem spíše bojovat s vlastní diagnózou – bipolární poruchou. Ve Vašem případě je to jinak a rozhodně bych Vám doporučila bez ohledu na diagnózu navštívit psychologa či psychoterapeuta. Sociální fobie se považuje za dobře léčitelnou poruchu, léči se psychoterapií, psychofarmaky, či kombinací obojího. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam