Sociální úzkost

Dobrý den, je mi 15 let a už něco přes rok chodím k psycholožce se sociální úzkostí, ale léčím se jen autogenními nahrávkami, které mi ale nepomáhají na delší dobu, ale jen v ten moment, kdy to poslouchám. Ze začátku jsem to poslouchala skoro každý den poctivě vždy před spaním, ale postupem času jsem zjistila, že mi to nepomáhá, tak už jsem to přestala poslouchat tak pravidelně. Ale poslední dobou mám silné úzkosti téměř ze všech sociálních situací a vůbec to nezvládám a napadá mě jestli bych neměla brát nějaké léky? Nebo jestli bych se na to neměla zeptat své psycholožky? Nevím jestli ona s tím může něco dělat nebo si sama můžu zavolat nějakému psychiatrovi? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že je velmi důležité, aby psycholožka měla přesné informace o tom, jak vám je a co vám dělá potíže. Bez toho není možno vyhodnocovat, co ke zlepšení pomáhá a tím pádem ani hledat účinnější postupy. Je možné i v rámci psychoterapie přemýšlet nad celou řadou dalších variant - například postupy jak se na kontakt a interakce s dalšími lidmi připravovat a trénovat je. Další možností je i zvážit nasazení psychiatrických léků. Ty obvykle bývají dobře snášeny a přináší znatelnou úlevu po 3-6 týdnech užívání. I v takovém případě však účinnost zvyšuje kombinování medikace s psychoterapeutickými postupy, relaxačními technikami a vyváženým režimem dne. K psychiatrovi se můžete objednat i sama (možná po vás bude vyžadovat souhlas rodičů), psycholožku by bylo vhodné o tom minimálně informovat. Možná vám i poradí nějaké vhodné kontatkty ve vašem regionu. Držím palce!
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Sama zakouším sociální úzkost a mám představu, jak to pro Vás může být těžké. Ptáte se, zda by mělo smysl poradit se s Vaší psycholožkou. Myslím si, že ano. Všechno jí podrobně popište, její terapie vychází z toho, co jí o sobě sama řeknete. Dále se můžete o radu obrátit na Linku bezpečí (tel. 116 111). Kromě telefonické konzultace můžete využít i jejich email nebo chat, https://www.linkabezpeci.cz/. Postupem času jsem našla určitá řešení, jak svou sociální úzkost zmenšit a zařídit si tak co potřebuji. Osvědčilo se mi poslouchání audioknih. Nasadím si sluchátka a okolní svět tím částečně odfiltruji. Kromě toho se na poslech těším a to mi pomůže vyjít z domu ven. Další pomocí je pro mě doprovod blízké osoby. Pokud musím jít sama např. na úřad a s někým osobně jednat, naplánuji si něco příjemného na chvíli, kdy bude úkol splněn. Období těchto úzkostí bývá horší, ale také lepší a během roku občas vymizí úplně. To je pak všechno o hodně snazší. Je mi jasné, že překonáváním úzkostí ztrácíte spoustu energie. Moc Vám přeji, aby se to brzy zlepšilo.


Zpět na seznam