Spaní

Dobry den, posledni dobou chodim pozdeji spat a deje se mi ze se do hodiny aspon 6x probudim mam divnej pocit,tlak na hrudi a mam pocit jak kdyby se mi chtelo brecet. Chce se mi hrozne spat ale zaroven ne protoze to ani nejde a zaroven nemam vubec silu v rukou. Predem dekuji za odpoved
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ve Vašem dotazu není úplně jasně formulovaná otázka, na co se chcete zeptat. Ale rozumím tomu, že zde sdílíte nepříjemné stavy, které se Vám v poslední době v souvislosti se spánkem dějí. Chápu také, že je možná těžké se v tom nyní zorientovat, porozumět příčině a nalézt možnosti úlevy či změny. Zajímavé tipy ze své vlastní zkušenosti doporučuje ve své odpovědi naše peer poradkyně, tímto uvažováním si můžete zvědomit souvislosti vašich nynějších obtíží. Zároveň by bylo dobré vyloučit jiné než psychogenní důvody toho, co popisujete, doporučila bych proto obrátit se na Vašeho obvodního lékaře a Vaše obtíže konzultovat. Může Vás nasměrovat na další odborná vyšetření. Pokud se prožitek úzkosti vyjeví jako důležitá složka, můžete se obrátit na psychologa či psychiatra a společně hledat strategie, jak ji zvládat. Dále je také možné zaměřit se na spánkovou hygienu, pravidelný denní režim, někomu pomáhají i relaxační cvičení. Výhodou je, pokud se můžete svěřit někomu blízkému, s kým můžete své prožitky probrat a kdo Vás podpoří v hledání úlevy a řešení. Držím Vám palce, ať je Vám brzy lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostí a něco z toho, co píšete, ji připomíná. Když byla nejhorší, taky jsem se mj. budila několikrát za noc s podobnými pocity. Možná bych si na vašem místě nejdřív (před vyhledáním pomoci odborníka) zkusila odpovědět na otázky jako: Z čeho v mém životě teď můžu mít strach? Co mě trápí, co mi dělá starosti? A když budu brečet (a nebránila bych se tomu), co u toho cítím, co mě napadá, z čeho to mám? Odpovědi na podobné otázky mohou napovědět, ale někdy jsem mívala i úzkost a nemohla se přesně dobrat, z čeho vlastně; možná ji sami před sebou rozumově tak dobře "schováme", že se právě projevuje uprostřed spánku, kdy nad tím nemáme kontrolu. Pak jsem zkoušela pomyslet na různé věci ve svém životě a všímat si u toho pocitu v hrudi a břiše: když se stáhly, byla to nápověda, že právě to, na co jsem pomyslela, je tou problémovou oblastí nebo tématem. Když se takto svépomocí doberete pravděpodobných příčin, jsou na místě další otázky jako: Co s tím můžu dělat? Jak se to dá změnit? Kdo mi s tím může pomoci? atd. Pokud se vám podobná svépomoc nebude dařit a problém bude trvat, případně bude nesnesitelný, může ve zkoumání pomoci pár rozhovorů s dobrým psychoterapeutem. A pokud by vás trápily i další tělesné příznaky a nebylo pro ně žádné vysvětlení, asi nic nezkazíte i nějakým vyšetřením doporučeným lékařem. V každém případě (ačkoli léky mohou hodně ulevit) vám pro život můžu vřele doporučit naučit se občas takhle zkoumat svoje nitro. Mně to pomohlo dostat se z úzkostně-depresivní poruchy, ale kdybych to dělala dřív (takový psycho-úklid, hygienu) než to k ní došlo, nemuselo být pár let mého života s poruchou tak bolestných. Držím vám palce, ať najdete příčinu i řešení dřív, než by šlo o chronický problém - ty se někdy napravují déle. Úzkost vám nechci podsouvat, může jít asi i o něco jiného, jen mi váš krátký popis tu moji připomněl. Hodně štěstí.


Zpět na seznam