Starost o maminku

Dobrý den, mám velkou starost o maminku,kterou terorisuje soused a to ve smyslu psychiky, jde o to že ji neustále sleduje, vlastně je pořád pod drobnohledem a pokud vyjde na zahradu , mlátí s něčím co dělá hodně velký rámus například.: mlátí tyčí do plotu nebo s víkem popelnice, jde o každodenní záležitost,nechce už ani na zahradu chodit, poraďte prosím co dělat aby přestal...domluva není možná,jde o velmi arogantního člověka, děkuji Martina
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro začátek mi přijdou velmi smysluplné kroky, které navrhuje peerporadkyně. Pokud se nepodaří řešit problém smířlivě, může být na místě návštěva místního úřadu, kde by vám měli být schopni vysvětlit, jak je možné při porušování pravidel sousedského soužití postupovat. Ve vypjatějších situacích je samozřejmě možné kontaktovat i policii, případně se s nimi poradit o vhodném postupu. Přeji, ať se vám podaří situaci zlepšit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Martino, dovedu si představit, že vám to dělá starost, na druhou stranu mě napadá i otázka, nakolik je to opravdu úmysl. Asi známe všichni situace, kdy nám úzkost a obavy staví věci do horšího světla, než opravdu jsou. Pokud jste přesvědčená, že to maminka nevnímá zkresleně, asi bych na vašem místě - navzdory sousedovu naturelu - vyrazila na pokus o smír. Raději než kritiku a požadavky bych se mu nejdřív snažila vysvětlit, že to maminku děsí a co můžete udělat pro to, aby toho nechal (vím, že vám to zní moc vstřícně při jeho povaze, ale potřebujete ho přece získat, ne popudit - proto bych se zapřela). Případně opravdu zvídavě zjišťovat, proč to vlastně dělá. Mohl by ho zaskočit i váš dotaz, zda i on má nějaké prosby k vám (opět z diplomatických důvodů). A dát najevo, že máte zájem o dobré sousedské vztahy. Někdy i arogantní lidé "povolí", když se setkají s hezkým chováním (protože se jim to pravděpodobně moc nestává). Brnkněte na jeho ješitnost a využijte momentu překvapení. Pokud pokus o smír nepomůže, napadají mě různé silnější reakce, ale předpokládám, že nechcete rozpoutat válku, protože vyhrocení vám na klidu nepřidá. Jeho chování asi ještě nedává důvod volat policii (i když kdo ví?) a asi neplánujete zakoupení psa... Pořízení tísňového tlačítka by možná mamince dalo aspoň pocit bezpečí. Co případná konzultace na místním úřadu? Třeba není jediná, kdo s ním má problémy... Držím palce.


Zpět na seznam