Starost o syna

Dobrý den, můj starší syn čtyřicetiletý vysokoškolák-informatik se chová jako naprostý primitiv. Když přišel o práci (pracoval ve firmě jako programátor 8 let), nenahlásil se na úřadu práce, tím se dostal do dluhů. 3 roky byl bez práce pouze občas brigadil a teď pár měsíců pracuje jako pošťák (nosí dopisy). Nemá ženu ani děti, za sebou pár krátkodobých, neúspěšných vztahů. Když příjde ke mně na návštěvu je špinavý, neumytý. Bydlí sám v malém bytě. Doma neuklízí, nevaří, nemá pračku ani ledničku. Někdy mi přinese nějaké prádlo na vyprání ale to musím prát 2x aby se dopralo. Jednou jsem byla u něj na návštěvě ale víckrát bych tam nešla. Já jsem čistotný člověk a v noci jsem z toho nespala. Když jsem mu nabídla, že mu s úklidem pomůžu tak mi řekl ať se o to nestarám. Nedávno jsem mu řekla, že by se měl zajít na psychiatrii se poradit tak na mě agresivně vyskočil, že do jeho života nemám co mluvit a ať se jdu vyšetřit já, že nejsem normální. Když před sedmi léty zemřel jeho otec a zdědil po něm peníze, všechny rozházel za holky a proflámoval s kamarády. Teď když už nemá peníze nemá už ani kamarády. Bojím se o něj, v noci nespím nic mě netěší, chodím na kardiologii jelikož mám arytmii. Jsem pořád smutná, nikam nechodím. Musím ještě dodat, že jeho nebohý otec ho celý život rozmazloval, když jsem já chtěla zasáhnout vždy zakročil a zastal se ho proti mě. Vše za něj vyřizoval až do své smrti. Jak mám synovi pomoci? Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pravděpodobně bych na vašem místě také přemýšlel o tom, jakým nejlepším způsobem bych synovi mohl pomoc. Možná ani není špatná úvaha o pomoci psychiatra či psychologa, potíž však je, pokud ji dotyčný odmítá. Z vašeho popisu není zřejmé o jaký druh potíží se jedná - může se jednat jak o projevy některého psychiatrické onemocnění v pravém slova smyslu, tak například o potíže se závislostí, ale třeba i osobnostní svéráz a životní rezignaci. Je možné, že pokud budete vyjadřovat vlídný zájem (nikoli tlak či odsudek), časem se o důvodech, které k současnému stavu něco dozvíte. Prospěšné může být i to, pokud s ním udržíte kontakt způsobem, který vás nebude příliš zraňovat a občas mu pomůžete v tom, v čem pomoc přijme a vy to budete považovat za příhodné. Za prospěšné však nepovažuji "pomoc" kdy se necháváme zneužívat a děláme něco za někoho, který to může stejně tak udělat sám. Ideální naopak je, pokud druhému pomáháme tak, aby se něco učil s cílem aby to v budoucnu zvládat sám. Při čtení co jste napsala jsem si říkal, že podporu byste pravděpodobně zasloužila i vy. U psychologa či v psychoterapii by se vám mohlo ulevit, mohla byste na váš vztah nahlédnout z odstupu a hledat způsby jak syna podporovat vhodným (a pro vás snesitelným) způsobem. Je také možné, že míra vaší depresivity (smutek, nechuť k aktivitě, úzkost, nespavost) je již taková, že by bylo vhodné nasadit psychiatrickou medikaci (pravděpodobně antidepresiva). Držím vám palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že se ptáte a že jste smutná. Zdá se mi, podle vašeho psaní, že to v zásadě není špatná úvaha, že by se syn měl léčit. Jde však hodně o to, jak se ta informace podá. Chápu i jej, že na vás vyskočil, když jste se zmínila o psychiatrii, nikdo totiž není rád, když se mu řekne, že je „blázen“, že s ním opravdu není něco v pořádku. Mě trvalo dlouho, než jsem nabyla nějakou důvěru v psychiatrii. Zdá se, že jste v tuto chvíli na situaci jaksi sama a že možná prostě nevíte, jak se synem mluvit. Zároveň jste to vy, kdo chce syna změnit, syn nechce. Možná budete muset začít u vás, sama zajít k psychoterapeutovi, psychologovi – probrat s ním váš problém se synem, možnosti nějaké vzájemné komunikace, jak s ním jednat a proč, proberte s ním i to, jak fungoval v dětství, což zmiňujete. Máte na to právo. Jako velké pozitivum vidím to, že má váš syn práci. Je lhostejné, že je inženýr a dělá doručovatele. Také jsem po VŠ dělala prodavačku, nebylo mi dvakrát dobře. V práci se naučí určitému režimu, životnímu řádu, změní prostředí, nebude jen doma. Podporovala bych jej v tom. To, že váš syn bydlí nyní sám, je vlastně také podle mě lepší, než kdyby bydlel u vás, a vy jste se musela intenzivně starat. Pokud jej zvládnete podporovat jaksi na dálku, nebude v době, kdy už mu nebudete schopna pomoci, na vás závislý. Strašné podmínky jsou strašné. Jsou však lidé, kteří jsou díky psychickým problémům odkázáni na péči svých rodičů v pokročilém věku a v momentě, kdy rodiče onemocní, nebo zemřou, selžou docela. Proto považuji to samostatné bydlení též za pozitivum, byť to možná zní divně. Přeji Vám v tomto roce hodně síly a ať se vám podaří najít k sobě se synem cestu.


Zpět na seznam