Stigma a špatné vyhlídky

Dobrý den. Prošla jsem před 3 roky tezkym rozchodem kdy me pritel podvádel. Brala jsem rok antidepresiva při nižh sem nabrala 30 kilo. A neda se to dodnes zhubnout ani kilo. Stydim se za sebe ale ac jsem zmenila stravu a mam hodne pohybu nehubnu nic. Aby toho nebylo málo ukázalo se že me expřítel nakazik pohlavní nemocí kterou se také nedarí vylécit. Všichni se ptají proc si nikoho nenajdu ale copak můžu? Ma cenu hledat vztah i bez sexu? A jak se memam za sebe stydět skrz toto i vahu?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu, že na vás těžkosti kterými jste prošla a procházíte mohou dopadat. Co se týká potíží s nadváhou, doporučil bych konzultovat možnosti s nutričním terapeutem , případně vaším praktickým lékařem. V oblasti vyrovnání se s rozchodem, sebepřijetím, sebevědomím, potíží s navazování nových vztahů by pro vás mohla být prospěšná psychoterapie. Zda má smysl hledat vztah (zřejmě myslíte partnerský) bez sexu, záleží především na vás. Přemýšlím nad tím, co vás k této úvaze vede. Pokud jsou potíže v sexuální oblasti důsledkem minulých vztahů, je možné se tím zabývat v rámci psychoterapie. Pokud to souvisí s pohlavním onemocněním, doporučoval bych konzultovat s lékařem, který vás léčí (většinou je dostatečnou ochranou před přenosem použití prezervativu). Je samozřejmě také možné, že potřebu sexu prostě necítíte nebo je to rozhodnutím na základě vašich postojů a hodnot. V takovém případě se vám možný výběr partnera pravděpodobně zúží, rozhodně však nebudete s tímto postojem zcela osamocena. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, protože jsem celý život bojovala se svými kily navíc, dovedu si představit, jak těžko člověk hledá sebevědomí, dnes - kdy se vzhled až přeceňuje - zvlášť. Mně po mnoha marných pokusech zhubnout zdravě nakonec velmi pomohla instantní dieta Cambridge nebo Guareta, konečně jsem měla výsledky! Zdravé stravování a pohyb mi i po měsících svědomitého dodržování vůbec nefungovalo a ještě mě poradkyně podezírala, že jí lžu a fixluji. Než se léta marně trápit a propadat do mindráků, můžu doporučit na pár měsíců zatnout zuby a zkusit tento typ. Opravdu jsem ale nic jiného pár týdnů vůbec nejedla, ale 10 kg bylo dole za 2 měsíce a nevrací se (samozřejmě při rozumné stravě). Další, co bych vám doporučila, je využít rozhovorů v psychoterapii - jak k překonání krizového zážitku, tak dalšímu životu bez antidepresiv. Opravdu zlepšit sebeúctu a získat lepší nazírání na svět a život mi pomohla právě delší pravidelná terapie, to žádné pilulky nemohou dodat. Moc vám přeji, abyste dosáhla obojího - zbavit se kil i nabýt životní spokojenost. Mně k terapii donutila až opravdu těžká úzkost a dlouhá deprese, ale vlastně jsem za ně s odstupem času vděčná, protože život se sebejistotou je nesrovnatelně lepší. Těžké věci k životu patří, ale se zdravým sebevědomím a sebedůvěrou se s nimi člověk daleko lépe vypořádá a dovede jít dál s optimismem. Možná se i léčba těla povede, když si v terapii vylepšíte psychiku. Držím palce.


Zpět na seznam