Strach

Dobrý den mám někdy stav že se bojím usnout že se neprobudim není to každý den nebo obden ale třeba jednou za 2-3 měsíce ale přesto je to nepříjemné.poradite co a tím
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď peerporadkyně považuji za zcela vyčerpávající a nenapadá mě nic smysluplného, co bych dodal. Přeji, ať se vám dáří.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Chápu, jak dokáže být strach, o kterém píšete, nepříjemný. Zároveň mě k této otázce napadá, zda může mít strach z neprobuzení se nějakou příčinu, např. změna v životě, vliv působení měsíce (úplňku) nebo strach z něčeho, co se Vám třeba přihodilo apod. Je také zajímavé, že se s tím setkáváte jednou za 2-3 měsíce. Je snad něco, co se v tomto intervalu také opakuje? Někdy se denní život promítne i do spánku a my pak můžeme zažívat strach, jak i Vy píšete. A přitom dobrý spánek nám pomáhá regenerovat naše síly a odpočinout si. Vlastně jsme v bezpečí, nic se nám nemůže stát. Někdy se s podobným strachem setkávám, když mě čeká druhý den něco mimo pracovní a mou denní rutinu, jako např. vzdělávání mimo bydliště, velká porada, důležitý termín apod. Ačkoliv jsem si vědoma, jak je zrovna pro mě spánek důležitý, i přesto tělo se nějak naprogramuje na strach a já z toho do rána nemohu usnout. Vlastně na sebe více kladu tlak, aby spánek byl kvalitní a dostatečný. Po těchto zkušenostech se pokouším nekrmit strach ještě větším strachem. Spíše se snažím uklidnit se, přijít na příjemné myšlenky, třeba se podívám na něco hezkého na netu, ubezpečím se, že je vše v pořádku – nemám důvod mít strach z dalšího dne a spíše si představuji, co nového asi na mě čeká, nebo zažiju. Tak nějak se snažím přivést nervy a strach do klidu a naprogramovat se na oázu ticha a klidu, příjemna apod. Někdo jiný zase před usnutím medituje, čte nenáročnou literaturu nebo si udělá krátkou večerní procházku, vypije šálek dobrého čaje … . Asi existují různé způsoby, jak si navodit příjemnou atmosféru a rozpoložení, abychom spánek využili k obnově svých sil, nechali tělo odpočinout a další den byli příjemně odpočatí, bez obav a připraveni ke startu do nového dne. Doufám, že některý z těchto tipů Vám napomůže zmírnit Vaše nepříjemnosti a zlepší spánek i probuzení. Držím palce, ať se Vám daří.


Zpět na seznam