strach

Dobrý den je mi 13 let a poslední 2týdny se bojím spát sám ve svém pokoji ve tmě vidím nějaké postavy a musím mít rozsvícenou lampičku a jdu spét třeba v 22:00 a usnu až v 1:00 dřív jsem tyto problémy neměl a nebál jsem se.Co mám dělat abych se přestal bát? Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Ahoj, chápu že takové usínání je nepříjemné a únavné. Možná pro tebe bude užitečné vědět, že v době usínání a probouzení se mohou i zdravým lidem dít věci, které se v bdělém stavu nestávají. V hlavě se nám „míchá“ bdělé a snové prožívání. Můžeme tak vidět, slyšet i cítit neobvyklé či neexistující věci nebo mít neobvyklé myšlenky. Potíže s usínáním a strachy se někdy objeví „jen tak“, mnohdy však v období nebo po událostech které jsou emočně náročné, nebo v období velkých změn. Událo se něco takového v tvém životě? Pokud ano, bylo by vhodné o tom mluvit a nějak se s tím vypořádat – strachy pak většinou odezní a spánek se upraví. I v případě, že si nic takového neuvědomuješ, můžeš zkusit různým způsobem měnit situaci usínání. Dobré bývá zkoušet jednotlivé věci několik dní po sobě a klidně jich více kombinovat. Teplá/ studená sprcha před usínáním, bylinkový čaj „na dobrý spánek“, příjemné a uklidňující čtení nebo audiokniha (já měl rád povídky Františka Nepila), uklidňující / relaxační hudba, talisman či plyšák do postele (pod polštář..). V průběhu dne můžeš své představy ztvárnit – namalovat „postavy“, napsat povídku o tom co jsou zač, proč to dělají a co se s nimi stane v budoucnu. Vhodné pak také bývá se někomu svěřit. Už jsi o tom s někým mluvil? (Možná máš pocit, že už jsi tak velký, že bys to měl zvládnout sám, ale s podobnými potížemi se mi občas svěřují i dospělí.) Pokud by to nepomohlo, bylo by vhodné navštívit psychologa, případně se poradit telefonem na Lince bezpečí (k tomu ani nepotřebuješ souhlas rodičů). Přeji, ať brzy spíš lépe a daří se ti i v dalších oblastech!
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny, z kterého rozumím, že se týká spánku (strach ze tmy, usínání). Napadá mě otázka, zda je strach ze tmy spojen s nějakou situací před 2-3 týdny, která toto mohla způsobit? Strach ze tmy není pouze doménou dětí – mnoho dospělých lidí jím trpí také. Pokud se svého strachu ze tmy chcete zbavit, musíte změnit své myšlení a zajistit, aby vaše ložnice byla bezpečným a příjemným místem – i když budete mít zhasnuto. Postel berte jako místo bezpečí, až půjdete večer do postele, zeptejte se sami sebe, čeho se vlastně bojíte. Pokud se bojíte, že je někdo schovaný ve vaší skříni, pod postelí, nebo za křeslem v rohu pokoje, jděte se na tato místa podívat. Ukažte sami sobě, že se nemáte čeho bát. Když to uděláte, budete na sebe pyšní za to, že jste se svému strachu postavili čelem a bude se vám snáze usínat. Člověk má někdy takovou představivost, že má pocit, jakoby na něj ve tmě po zhasnutí mohla číhat různá nebezpečí, např. různá monstra, duchové atd. Těmto nezvaným „návštěvám“ se většinou člověk brání tak, že usíná při rozsvíceném světle. Další možnost by byla noční světýlko do zásuvky, rozsvícená lampička ve vedlejší místnosti nebo baterka na stolku, která bude zhasnutá, ale bude po ruce. Zkuste se připravit na spaní, např. před spaním si dopřejte čas na uklidnění a uvolnění (meditace, četba knihy nebo poslech příjemné hudby), pomůže to zbavit se úzkosti, kterou po zhasnutí cítíte. Jinak spánek za tmy je hlubší, uspokojivější a má vliv na kvalitu spánku. Proto je daleko výhodnější pokusit se odstranit samotný strach. Zkuste změnit své představy o tmě. Jedním z důvodů, proč se lidé bojí tmy, je pocit, že tma je zlá, příšerná, tajemná, chaotická atd. Pokud se chcete naučit spát ve tmě, musíte zapracovat na pozitivních asociacích. Můžete se naučit tmu vnímat jako klidnou, očišťující, nebo dokonce příjemnou přikrývku. Začněte měnit své představy o tmě a uvidíte, že se vám brzy podaří zbavit se svého strachu. K tomu může pomoci obyčejné mluvení o problému se svými blízkými. Kromě toho když se lidem otevřete a budete o svém strachu mluvit, uleví se vám, místo abyste v sobě své pocity dusili. V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc (návštěva u psychologa či psychiatra). Můžete o svém strachu říct svému lékaři a probrat s ním jeho dopady – je možné, že lékař předepíše léky, které Vám pomohou. Můžete se také pokusit najít příčinu svých hlubokých úzkostí, které přispívají k Vašemu strachu. Cílem je naučit se o strachu otevřeně mluvit a naučit se zvládat úzkost a paniku. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout některé tipy, které pomohou zlepšit situaci. Držím palce, ať se daří.


Zpět na seznam