Strach a stres

Dobrý večer, mám takový problémy poslední dobou, skoro od začátku tohodle školního roku se mi vůbec nechce chodit do školy, už mě štvou ty lidi celkové ve škole, v obchodě na internátu. Myslím si, že se na mě furt všichni dívají a není mi to vůbec příjemný, říkám si, že jsem furt udělal něco špatně nebo něco udělám. Ve škole je to horší, nebaví mě to z nějakýho důvodu, klepu se z každého testu a zkoušky, i když o nic nejde a třeba, když jedu po městě v autě, tak si furt říkám, že se vybourám, nebo co kdyby se něco takového stalo. Upřímně jsem si říkal, že bych byl rád, kdyby se to stalo. No přijdu po celým dnu na internát nebo domů, většinou začnu brečet a potom jsem hodně nekomunikativní člověk a poslední dobou se mi díky mojim náladám nechce mluvit skoro s nikým, jsem rozklepanej mám nespavost a když už usnu brzo hodně, tak mám stejně pocit, že jsem se vyslal na chvilku. Proto se chci zeptat, co by mi tak mohlo být a jak by jsem to měl řešit. Děkuji za odpověď
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, oceňuji velmi Vaši odvahu napsat k nám do poradny a začít hledat cestu ven z nepříjemného období, kterým procházíte. Vážím si Vaší otevřenosti, se kterou svůj problém popisujete, také vidím, že máte dobrou schopnost všímat si, kde Vás omezuje a v čem se necítíte dobře. Ne vždy je totiž snadné si to připustit. To je první a velmi důležitý krok a předpoklad na cestě ke zlepšení. Velmi hezky vlastní zkušenost popisuje naše peer poradkyně a já k její odpovědi nemám vpodstatě moc co dodat. K odpovědi na to, co by Vám tak mohlo být, bych potřebovala ještě více informací o Vás, ideálně se v dialogu doptat na podrobnosti. Obecně popisujete časté obavné myšlenky, smutek, možná strach, zvýšený stres, zhoršení nálady a spánku. To může ukazovat na úzkostnou i depresivní problematiku. Současné období je velmi náročné pro všechny, tlak jde z mnoha stran a není neobvyklé, že mnozí lidé zažívají těžkosti. Pokud to trvá již několik měsíců a zhoršuje se to, doporučila bych Vám obrátit se na odborníka, psychologa či psychiatra, možné je také na některou z linek důvěry. Pravidelný kontakt s psychologem Vám může přinést lepší porozumění podstatě toho, co se Vám děje, nalézt souvislosti a společně pak můžete lépe najít i cestu ven. Někdy není snadné se pro odbornou pomoc rozhodnout, ale já věřím, že podrobnější pohled na to, co se Vám děje (na příčiny a souvislosti), ve Vašem případě bude již samo o sobě úlevné. Pro krátkodobou úlevu se můžete zkusit svěřit někomu, ke komu máte důvěru. Mnohdy lidem pomáhá také pravidelný režim, zařazení relaxačních i sportovních aktivit, procházky v přírodě, udržení klidu a důraz na to příjemné, co v životě mají. Držím Vám velmi palce, ať se brzy cítíte lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a podobné pocity, jaké popisujete, u mě k ní patřily taky. Osobně mi nejvíc pomohly rozhovory s psychoterapeutkou, chodila jsem každý týden a postupně přišla na to, proč se cítím tak mizerně. Současná doba asi nikomu z nás zrovna k pocitu bezpečí a spokojenosti nepřidá, ale když nás decimuje moc, může být příčina v tom, že nemáme dostatečnou vnitřní odolnost nebo sebedůvěru. Aspoň u mě to tak bylo - přes filtr své vnitřní nejistoty a nespokojenosti jsem pak viděla svět i ostatní lidi jako protivné, nepřátelské nebo mě nějak jinak odpuzovali. Z toho mi pak bylo ještě hůř a začarovaný kruh mě táhl na dno. Hovory s terapeutkou mi pomohly být sama k sobě laskavější a začít i svět vidět jako méně hnusné místo. Pokud tedy nemáte pro své stavy nějaké jasné vysvětlení (např. že byste byl na škole, která vás nebaví, nebo se vám právě v životě děly nějaké těžké věci), může být příčina strachů a nenálad taky nějaký takový filtr, přes který non-stop vnímáte svět a svůj život. Zkuste najít někoho, s kým o tom budete mluvit - školní psycholog, telefonická linka, dobrá kniha vás mohou nasměrovat. Asi nestačí jeden hovor, aspoň u mě to bylo na delší dobu, ale výsledek stál určitě za to. Moc vám přeji, abyste i vy začal vidět svůj život a lidi v něm jako dost dobrý. To ke spokojenosti stačí.


Zpět na seznam